Przedstawiciele Chaty Mazurskiej i Muzeum Rolniczego w Olszynach gościli Regionalnej Izbie Historii i Tradycji w Łysomicach. Okazją był jubileusz jej 10-lecia.

Z wizytą w mateczniku w Łysomicach
Anna Bogusz i Zygmunt Rząp w Łysomicach czuli się jak w domu

Jak informował „Kurek Mazurski” na początku lipca bieżącego roku, w Zagnańsku pod Kielcami, odbyło się spotkanie Krajowej Rady Mateczników Patriotyzmu i Kultury z opiekunami  izb regionalnych, prywatnych muzeów, gromadzących pamiątki świadczące o historii i kulturze regionów całej Polski. Okazją do spotkania było wydanie 2. części albumu zatytułowanego „Szlakiem Mateczników Polskości”, autorstwa Macieja Andrzeja Zarębskiego. W dwóch tomach, autor zamieścił zdjęcia i opisy 172 miejsc zasługujących na zaszczytne miano „mateczniki” (wśród nich znalazła się Chata Mazurska i Muzeum Rolnicze w Olszynach ).

W sobotę 1 października br. opiekunowie naszych miejscowych mateczników uczestniczyli w jubileuszu 10- lecia obszernie opisanej w przewodniku Regionalnej Izby Historii i Tradycji w Łysomicach.

Kustosz – Adam Kozłowski zgromadził imponującą ilość eksponatów i dokumentów, o które mogłyby się starać renomowane muzea. To jubileuszowe spotkanie zainaugurowało nową tradycję wspólnego świętowania jubileuszy, ważnych wydarzeń, wśród pasjonatów historii i tradycji, bo w większości należą do grupy III wieku i słowo wsparcia od innych zapaleńców jest dla nich ogromną podporą w dzisiejszym świecie.

Goście ze Szczytna, poczuli się jak w domu. Sprawiła to nie tylko ujmująca gościnność i życzliwość gospodarzy, ale też wspólne elementy w herbie Szczytna i Gminy Łysomice Kto zauważył?

(AB)