Przez cztery dni na przełomie maja i czerwca powiat szczycieński będzie intensywnie wkraczał do Europy. Końcówka przedreferendalnego tygodnia obfitować będzie w różnorodne wydarzenia.

Na początek, w środę 28 maja, w Miejskim Domu Kultury, zaplanowana została uroczysta sesja Rady Powiatu. Nie będzie miała nic wspólnego z podejmowaniem jakichkolwiek uchwał. Obfitować ma natomiast w naukowe wykłady dotyczące miejsca Polski w strukturach Unii Europejskiej i artystyczne pokazy.

Dzień później, czyli w czwartek, odbędzie się debata młodzieży z udziałem samorządów uczniowskich ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu całego powiatu. W debacie uczestniczyć też będzie 30-osobowa grupa młodych ludzi z Bad Kreuznach, członków tamtejszej orkiestry.

Piątek też został zarezerwowany dla młodzieży, ale tylko szczycieńskiej. W gimnazjach i zespołach szkół uczniowie będą mogli porozmawiać z Moniką Rogińską-Stanulewicz, pracownikiem departamentu integracji europejskiej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Tematem spotkania są szanse edukacyjne młodzieży polskiej w Unii Europejskiej.

Po sobotnim "lenistwie" powiatowi organizatorzy dni integracji szykują aktywną niedzielę, tym bardziej, że przypada na nią także Dzień Dziecka. Od rana (g. 9.30) do wieczora (g. 19.00) na stadionie przy ul. Śląskiej ma trwać festyn rodzinny pod hasłem "Zabawa z Unią Europejską", a w ramach festynowych prezentacji przed szczytnianami wystąpią dzieci i młodzież z gmin: Wielbark, Świętajno, Dźwierzuty, Rozogi i Jedwabno, a także ze szkoły w Olszynach. Gry i zabawy, przeplatane będą zawodami sportowymi, których ukoronowaniem ma być mecz pomiędzy samorządowcami powiatu szczycieńskiego i nidzickiego.

(hab)

2003.05.28