Zabytki to trwałe świadectwo naszej tożsamości regionalnej, nasze skarby, o które powinniśmy dbać z największą troską. Potrzeby finansowe w tej dziedzinie są naprawdę duże, dlatego jako samorząd województwa co roku wspieramy opiekujących się naszymi zabytkami. We wtorek, 25 kwietnia sejmik przyjął uchwałę przekazującą wsparcie wysokości 1,5 mln zł na 42 projekty związane z ochroną zabytków – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Zabytki sakralne z powiatu szczycieńskiego ze wsparciem województwa
Kościół ewangelicki w Szczytnie

Wśród beneficjentów, do których trafi wsparcie znalazło się pięć parafii z powiatu szczycieńskiego. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Szczytnie otrzyma 25 tys. zł na remont pokrycia dachowego kościoła ewangelickiego przy ul. Warszawskiej 1 w Szczytnie oraz 10 tys. zł na badania stratygraficzne na elewacji kościoła ewangelickiego w Rańsku. Z kolei do Parafia Ewangelicko-Augsburskiej w Pasymiu trafi 21 tys. zł na konserwację osiemnastu polichromowanych przedpiersi ław z początku XVIII w. z kościoła ewangelickiego w Pasymiu wraz z czterema filarami empory. W Pasymiu prace konserwatorskie obejmą także Rzymskokatolicką Parafię pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. 60 tys. zł to wartość dofinansowania prac związanych z konserwacją lamperii ściany tęczowej we wnętrzu kościoła.

40 tys. zł trafi do Dźwierzut, a dokładnie do Rzymskokatolickiej Parafii Najświętszej Trójcy na prace konserwatorskie przy zespole obrazów olejnych na płótnie „Grób Pański”.

Kościół ewangelicki w Pasymiu

- Ponad 150 tys. zł i pięć z 42 projektów z powiatu szczycieńskiego to dowód wielkiego zaangażowania naszych lokalnych opiekunów zabytków oraz ich umiejętności w pisaniu wniosków. Serdecznie wam za to dziękuję i gratuluję, bo nie ma nic piękniejszego niż współpraca, która służy kolejnym pokoleniom – dodaje Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa.