Zabytkowe parafie z powiatu szczycieńskiego otrzymają łącznie 77 tys. zł wsparcia ze strony Samorządu Województwa. Dzięki temu kolejne perły architektury zostaną zachowane dla pokoleń.

Zabytki sakralne ze wsparciem wojewódzkim
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Szczytnie otrzyma wsparcie w wysokości 25 tys. zł na remont poszycia dachowego na wieży kościoła, które dwa miesiące temu uszkodziła wichura

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Szczytnie otrzyma wsparcie w wysokości 25 tys. zł na remont poszycia dachowego na wieży kościoła.

19 lutego wiatr zerwał ok 10 m2 dachówek, które spadając uszkodziły główny korpus kościoła. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale niestety podczas oględzin straży okazało się, że odeskowanie (łaty) są w bardzo złym stanie.

– W dużej mierze są zbutwiałe i spróchniałe, a  strażacy, którzy zabezpieczali wieżę wyciągali dachówki gołymi rękoma. Parafia obawia się, że pozostała część wieży może być w podobnym stanie. Straż pożarna do czasu naprawy wyłączyła z użytkowania główne wejście kościoła – napisał na stronie parafii jej proboszcz ks. Adrian Lazar. Teraz dzięki wsparciu z Samorządu Województwa na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane będzie można trwale naprawić ubytki.

– Sakralne zabytki są dobrem Kościoła, społeczeństwa oraz regionu – podkreśla marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Gdyby nie wysoka aktywność parafii i wspólnot wiernych, to z pewnością sytuacja wielu z nich byłaby trudniejsza. Dziękuję za tę codzienną troskę. Także za to, że parafie i diecezje okazują się skutecznym beneficjentem .

Pomoc z tego samego programu, w wysokości 12 tys. zł, trafi z kolei do Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pasymiu na drugi etap konserwacji witraży z 1936 roku w filii w Dźwierzutach. Natomiast Parafia pw. NSPJ w Pasymiu otrzyma 40 tys. zł, które pomogą w renowacji łuku tęczowego we wnętrzu tego kościoła.

- Troska o zabytki jest obowiązkiem nas wszystkich, ponieważ perły kultury materialnej są świadectwem przeszłości naszych ziem i ich mieszkańców – mówi Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa.