Na początku sierpnia w godzinach wieczornych trzech mężczyzn weszło na teren ruin zamku krzyżackiego w Szczytnie. Ich celem nie było jednak zwiedzanie zabytkowego obiektu.

Żądni kasy wandale zaatakowali ruiny
Sprawców „najazdu” na ruiny udało się namierzyć dzięki zainstalowanemu na ich terenie monitoringowi

Intruzi bezprawnie dostali się do jednego z zamkniętych pomieszczeń. Przy pomocy kamienia zniszczyli zabezpieczenie, które zostało wykonane ręcznie na specjalne zamówienie, zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. Następnie ci sami sprawcy zebrali leżące na ziemi monety pozostawione przez mieszkańców i turystów „na szczęście”. Przedstawiciele Urzędu Miejskiego wycenili wartość strat na kwotę blisko 800 złotych i zawiadomili o sprawie policję.

Podczas gdy śledczy przyjmowali zawiadomienie o popełnionym przestępstwie, kryminalni typowali już ewentualnych sprawców. Pomógł im w tym zamontowany w ruinach monitoring. Okazało się, że całe zdarzenie zarejestrowały jego kamery.

W czwartek 19 sierpnia szczycieńscy funkcjonariusze zapukali do drzwi kilku mieszkań na terenie gminy Szczytno. Zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 22, 24 i 39 lat. Wszyscy przyznali się do postawionych im zarzutów kradzieży z włamaniem. Swoje zachowanie tłumaczyli silnym upojeniem alkoholowym. Okazało się, że łączna suma, którą uzbierali w ruinach to 150 złotych. Pieniądze te nie przyniosły im szczęścia, a szczególnie 39-latkowi. Mężczyzna zaraz po usłyszeniu zarzutów trafił prosto do zakładu karnego. Wyszło na jaw, że wcześniej był poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości do odbycia kary 10 miesięcy pozbawienia wolności za znęcanie się nad osobą najbliższą. Za kradzież z włamaniem cała trójka niebawem stanie przed sądem. Mężczyznom grozi kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Oprac. (ew) na podst.

KPP Szczytno,