Co roku tysiące Polaków zapadają na raka jelita grubego. W większości przypadków na ratunek jest już za późno. Teraz pojawiła się szansa, by to zmienić. Ruszył program badań mających na celu wczesne wykrycie choroby.

Zanim będzie za późno

NAJPIERW ANKIETA

Rak jelita grubego jest na drugim miejscu w Polsce jeśli chodzi o zachorowalność na nowotwory. Z jednakową częstotliwością występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn między 40. a 65. rokiem życia. Przeważnie pacjenci zgłaszają się do specjalistów, gdy na pomoc jest już za późno. Dlatego tak duże znaczenie ma wczesne wykrywanie nowotworu. Pod patronatem Ministerstwa Zdrowia oraz Instytutu Onkologii ruszył właśnie program badań przesiewowych, który ma na celu szybkie stwierdzenie raka jelita grubego. Inicjatywa jest zakrojona na dziesięć lat. Bezpłatnym badaniom kolonoskopowym będą się mogli poddać również mieszkańcy Szczytna. Wystarczy zgłosić się do doktor Joanny Pawłowicz-Radosz i wypełnić ankietę. Na jej podstawie lekarz kwalifikuje pacjenta do ewentualnego badania, które odbędzie się w Olsztynie. Tam, w warunkach ambulatoryjnych wykonuje się kolonoskopię.

- Jeśli badanie wykaże zmiany do 1 cm, będą one od razu usuwane - informuje Joanna Pawłowicz-Radosz.

W przypadku stwierdzenia poważniejszych nieprawidłowości, pacjenci trafią do szpitala.

Przed zgłoszeniem się do lekarza w celu wypełnienia ankiety warto wiedzieć, że program jest adresowany tylko do osób, u których jeszcze nie stwierdzono nowotworu.

- Powinni zgłaszać się przede wszystkim pacjenci niemający dolegliwości, w wieku 40-65 lat - mówi doktor Pawłowicz-Radosz.

Program jest adresowany również do osób młodszych, których członkowie najbliższej rodziny chorowali na raka jelita grubego.

DO LEKARZA, KIEDY NIE BOLI

Joanna Pawłowicz-Radosz zapowiada, że będzie namawiać swoich pacjentów do poddania się badaniu.

- U nas wciąż jeszcze jest tak, że idziemy do lekarza dopiero wtedy, gdy coś nas boli. Tymczasem trzeba chodzić także kiedy nie boli - podkreśla doktor.

Dodaje też, że z roku na rok zapadalność na nowotwory wzrasta. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu raka jelita grubego jest dieta wysokotłuszczowa uboga w błonnik.

- Leczenie wcześnie wykrytych zmian jest dużo tańsze niż zaawansowanych stadiów. Szybsze stwierdzenie choroby pozwala także zaoszczędzić pacjentowi cierpień - podkreśla doktor Pawłowicz-Radosz.

(łuk)

Osoby chcące skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego proszone są o kontakt z doktor Joanną Pawłowicz-Radosz, tel. 089-624-27-09.

2006.06.28