W najbliższą sobotę i niedzielę odbędą się kolejne spotkania z muzyką w ramach letniego cyklu XXIV Pasymskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej Pasym – Dźwierzuty 2021.

Zaproszenie na koncerty do Pasymia i Dźwierzut
Neithard Bethke i Anja Uhlemmann

W sobotę (7 sierpnia) w kościele ewangelickim w Pasymiu wystąpi pochodzący z Pragi organista Michal Novenko. Jest absolwentem Konserwatorium Praskiego oraz Akademii Muzyki i Sztuki w Pradze, gdzie zdobył dyplomy z gry na organach, kompozycji, dyrygentury i teorii muzyki. Obecnie wykłada w Konserwatorium Praskim, prowadził też liczne międzynarodowe kursy mistrzowskie w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Afryce Południowej. Koncertował w Polsce i na świecie. Jest jurorem konkursów organowych.

Michal Novenko

W niedzielę (8 sierpnia) w kościele ewangelickim w Dźwierzutach usłyszymy niemieckiego organistę, kompozytora i dyrygenta Neitharda Bethke. Pierwszego nagrania radiowego dokonał, mając zaledwie 11 lat na słynnych organach Anthoniusa Wilde’a z 1593 r. Dwa lata później został został kantorem i organistą w kościele św. Mikołaja w Wöhrden/Dithmarschen. Studiował muzykę kościelną, kompozycję i dyrygenturę w Północnoniemieckiej Akademii Muzycznej i Szkole Organowej w Lubece oraz na Państwowym Uniwersytecie Muzycznym we Fryburgu. Trasy koncertowe zawiodły go do niemal wszystkich zakątków świata. Podczas dźwierzuckiego koncertu będzie mu towarzyszyła śpiewaczka Anja Uhlemann (alt).

Oba koncerty zaczynają się o godz. 18.00. Wstęp wolny.

(ew)