Osiem drużyn strażaków ochotników z terenu powiatu wzięło udział w IV Pożarniczych Zawodach Sprawnościowych o Puchar Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP. Do strażackiej rywalizacji po raz pierwszy przystąpiły dwa zespoły złożone z dzieci. Najmłodszy uczestnik miał zaledwie 1,5 roku.

 

Zawody małych i dużychIV Pożarnicze Zawody Sprawnościowe o Puchar Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP odbyły się w niedzielę na stadionie miejskim przy ul. Śląskiej. W odróżnieniu od organizowanych co dwa lata zmagań o mistrzostwo powiatu, będących kwalifikacją do szczebla wojewódzkiego, mają one charakter bardziej towarzyski i zabawowy. Do rywalizacji przystąpiło osiem mieszanych drużyn liczących po cztery kobiety i czterech mężczyzn. Strażacy ochotnicy najpierw wystartowali w sztafecie 8 x 50 metrów z przeszkodami. Nie była to typowa konkurencja, jaką spotyka się na zawodach strażackich. Zawodnicy musieli bowiem m.in. ciąć piłą drewno oraz w jak najkrótszym czasie przeciągnąć ważącego 90 kg manekina. Drugą konkurencją było ćwiczenie bojowe. W przerwach między startami dorosłych, swoją sprawność prezentowały dzieci z drużyn Szczytno i Linowo. Po raz pierwszy brały one udział w zawodach strażackich, pokonując przygotowany specjalnie dla nich tor przeszkód, a następnie wykazując się sprawnością w ćwiczeniu bojowym. Najstarszy zawodnik miał 7, a najmłodszy zaledwie 1,5 roku. Ze względu na wiek milusińskich, czasem potrzebna była pomoc rodziców. W obu drużynach, które zajęły równorzędne pierwsze miejsca, nie zabrakło dziewczynek.

Rywalizację dorosłych drużyn wygrało OSP Jedwabno, tuż przed OSP Linowo. W składzie tego ostatniego zespołu wystartowała wicemarszałek województwa Sylwia Jaskulska.

(ew)