W zeszłym tygodniu obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego. To dobra okazja, by przyjrzeć się zdrowiu najmłodszych mieszkańców regionu. Wielkim wyzwaniem jest opieka psychiatryczna, bo potrzeby są ogromne, co znajduje odzwierciedlenie w przerażających statystykach.

- Właśnie d latego jako Samorząd Województwa pracujemy nad stworzeniem centrum psychiatrii dziecięcej. To będzie piękne nowoczesne miejsce, w którym dzieciaki będą odzyskiwać równowagę i chęć do życia – zapewnia marszałkini Sylwia Jaskulska i dodaje, że nie możemy zapominać także o zdrowiu fizycznym dzieciaków, które także podupadło m.in. w wyniku pandemii covid 19, która sprawiła, że dzieci więcej czasu spędzały w domu, a jednocześnie wszyscy mieliśmy wtedy utrudniony dostęp do badań.

– Za nami pilotażowe akcje badań przesiewowych, obejmujące między innymi badania wzroku czy profilaktykę chorób nowotworowych. I już wiem, że musimy je kontynuować, bo potrzeby są bardzo duże, także w zakresie wad postawy.

Samorząd zadba także o zdrowie kobiet, a pomoże w tym zakup cytobusu.

- Przekazaliśmy na ten cel 500 tysięcy złotych Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Olsztynie. Cieszę się bardzo, że pan marszałek przychylił się do mojego apelu, bo organizując akcje badań profilaktycznych w terenie, doskonale wiem, jak bardzo taki sprzęt jest potrzebny. To głównie kobiety z obszarów wiejskich nie badają się regularnie, bo wyjazd do lekarza jest dla nich całą wyprawą, a ja nie godzę się na chorobę czy śmierć kobiet na nowotwory. Jako samorząd musimy robić wszystko, by tę sytuację poprawić – dodaje Sylwia Jaskulska.