Trwa I etap organizowanego przez redakcję „Kurka Mazurskiego” i Starostwo Powiatowe Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Sołectwo, którego reprezentant zajmie w nim I miejsce, otrzyma od starosty nagrodę w wysokości 3 tys. zł, II miejsce jest premiowane kwotą 2 tys. zł, a III – 1 tys. złotych. W tym tygodniu zachęcamy do głosowania na sołtysów z gminy Rozogi. Jednym z nich jest Jerzy Bałdyga z Występu, który po trzydziestu latach pracy na Śląsku wrócił w rodzinne strony.

Ze Śląska wrócił na Mazury
Sołtysi gminy Rozogi wraz z wójtem Zbigniewem Kudrzyckim podczas ubiegłorocznych dożynek. Jerzy Bałdyga pierwszy z prawej

Gmina Rozogi na koniec 2021 r. liczyła 5575 mieszkańców. Najwięcej mają ich Rozogi (1454) oraz położne tuż przy granicy z województwem mazowieckim Dąbrowy (1243). Przy drodze krajowej nr 53 na odcinku ze Szczytna do Rozóg leży wieś Występ. Jej sołtysem, pierwszą kadencję, jest 57-letni Jerzy Bałdyga. Pan Jerzy pochodzi z Kowalika, ale w Występie mieszka od 1974 r. Wiele czasu, bo aż trzydzieści lat, spędził na Śląsku, pracując w kopalni. Na Mazury wrócił po przejściu na emeryturę. - Żyła wtedy jeszcze moja mama, którą trzeba było się zająć – wspomina pan Jerzy, który, będąc już na emerytem, pozostaje nadal aktywny zawodowo. Wraz z żoną doczekał się trojga dzieci, mieszkających obecnie na Śląsku. Jak mówi, nie planował zostania sołtysem. - Podczas wyborów moją kandydaturę zgłosiła poprzednia sołtys, a ja się zgodziłem – opowiada, dodając, że na wygraną raczej nie liczył. Stało się jednak inaczej i już od trzech lat stoi na czele sołectwa.

Pan Jerzy chwali to, że w gminie Rozogi funkcjonuje fundusz sołecki. - Zawsze za te pieniądze można coś zrobić dla n aszej wsi. Gdyby go nie było, to wójt decydowałby, gdzie kierować środki, a tu głos mają mieszkańcy – podkreśla sołtys. W tym roku, w ramach funduszu sołeckiego, w Występie zostanie wymienione oświetlenie na ledowe. Wcześniej udało się wyposażyć świetlicę oraz postawić przy niej altanę będącą wizytówką wsi. W najbliższej przyszłości mieszkańcy planują remont biegnącej przez miejscowość gruntowej drogi leżącej równolegle do krajówki. Jest ona o tyle ważna, że porusza się nią szkolny autobus. Na ten cel środki z funduszu sołeckiego są jednak niewystarczające, więc sołtys liczy na wsparcie gminy.

Pan Jerzy w wolnych chwilach zajmuje się majsterkowaniem. Swojej decyzji o powrocie ze Śląska w rodzinne strony nie żałuje. Jak mówi, posłużyła ona jego zdrowiu. - Odkąd tu znów mieszkam, ani razu nie byłem u lekarza – mówi ze śmiechem.

(ew)

SOŁTYSI GMINY ROZOGI

Borki Rozowskie – Danuta Kaczmarczyk, Dąbrowy I – Czesław Lis, Dąbrowy II – Halina Gleba, Faryny – Kamil Kaczmarczyk, Klon – Danuta Ruszczyk, Kowalik – Beata Kręciewska, Księży Lasek – Zdzisław Zęgota, Kwiatuszki Wielkie – Monika Darmofał, Orzeszki – Zofia Kosiorek, Radostowo – Mirosław Świder, Rozogi – Karina Pejchner, Spaliny Wielkie – Justyna Maciora, Wilamowo – Małgorzata Kamińska – Bałdyga, Występ – Jerzy Bałdyga, Zawojki – Heronim Obrębski, Łuka – Marek Soliwoda.