Czytelnicy „Kurka Mazurskiego” mogą już głosować na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Sołectwo, którego przedstawiciel zajmie I miejsce, otrzyma w nagrodę od starosty 4 tys. zł, II miejsce jest premiowane kwotą 3 tys. zł, a III miejsce – 2 tys. złotych. W tym tygodniu zachęcamy do głosowania na sołtysów z gminy Dźwierzuty. Jedną z nich jest piastująca tę funkcję drugą kadencję Małgorzata Poździał z Rańska.

Żeby być sołtysem, nie wystarczy tylko powiesić tabliczkę
Sołtys Rańska Małgorzata Poździał z sentymentem wspomina czasy, gdy w gminie Dźwierzuty funkcjonował fundusz sołecki

Rańsk to malowniczo położona nad jeziorem wieś z charakterystycznym, zabytkowym kościołem ewangelickim. Sołectwo obejmuje jeszcze pobliskie miejscowości: Zalesie, Kałęczyn i Rogale. Funkcję sołtysa drugą kadencję sprawuje tu Małgorzata Poździał. Pani Małgorzata pochodzi z nieodległego Targowa. Do Rańska przeprowadziła się 37 lat temu po ślubie. Jej nieżyjący już mąż był nauczycielem w szkole zawodowej w Rybnie. Ona przez lata zajmowała się wychowywaniem dwojga dzieci – syna i córki. Obowiązki te godziła z prowadzeniem gospodarstwa oraz pracą w sklepie w Orzynach. - Już wtedy mieszkańcy namawiali mnie i męża na sołtysowanie, ale się nie godziliśmy. Bycie sołtysem wymaga dużego zaangażowania, a my nie mieliśmy na to czasu. Tu nie wystarczy tylko powiesić na domu tabliczkę z napisaem „sołtys” - mówi pani Małgorzata. Namowom mieszkańcom uległa dopiero po śmierci męża. W rodzinie Poździałów nie jest pierwszą osobą sprawującą tę funkcję. Wcześniej sołtysem był dziadek jej męża i jego ciotka. - Kiedyś ludzie nazywali nawet Rańsk Poździałowem – śmieje się sołtys, nawiązując do tego, że we wsi jest to znana i liczna rodzina.

Pani Małgorzata chwali czasy, kiedy w gminie funkcjonował fundusz sołecki, który od kilku lat pozostaje zawieszony. - Może nie były to wielkie pieniądze, ale dzięki nim w każdej miejscowości można było coś zrobić. Teraz my, sołtysi, mamy związane ręce – ubolewa sołtys, mając nadzieję, że w końcu uda się go przywrócić. - Dzięki niemu odnowiliśmy świetlicę w Rańsku, położyliśmy w niej panele, wymieniliśmy grzejniki, kupiliśmy krzesła i stół do tenisa – wylicza, dodając, że niewielkie inwestycje udało się zrealizować też w Rogalach, gdzie przy świetlicy położono polbruk.

Sołtys, oprócz dorosłych już syna i córki, doczekała się sześciorga wnucząt. Pasjami lubi czytać książki, głównie historyczne, romanse i biografie. Uwielbia też seriale, a szczególnie „Klan”.

(ew)

SOŁTYSI GMINY DŹWIERZUTY

Dąbrowa – Agnieszka Rudnicka, Dźwierzuty – Leszek Kalinowski, Gisiel – Leszek Budny, Jabłonka – Mieczysław Suchecki, Jeleniowo – Krzysztof Sawicki, Linowo – Bogumiła Tabaka, Łupowo – Katarzyna Szynkiewicz, Miętkie – Ewa Boćkowska, Nowe Kiejkuty – Edyta Ostaszewska, Olszewki – Dominika Klincewicz, Orzyny – Jadwiga Śledzińska, Popowa Wola – Ryszard Poniatowski, Rańsk – Małgorzata Poździał, Rumy – Joanna Kubicka, Sąpłaty – Anna Bronarczyk, Targowo – Piotr Nadstawny, Stankowo – Zdzisław Samborski, Grodziska – Janusz Suchecki, Grądy – Andrzej Lorkowski.

* w nawiasach porównanie do roku poprzedniego