Brak maseczek ochronnych może mieć daleko idące konsekwencje. Przekonało się o tym kilkoro delikwentów, którzy, mając na sumieniu inne przewinienia, wpadli w ręce policji właśnie z powodu łamania pandemicznych obostrzeń.

Zgubny brak maseczek
Brak maseczki może mieć daleko idące konsekwencje … Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

W sobotę 3 kwietnia parę minut po godzinie 4.00 ulicą Kopernika w Wielbarku poruszał się mężczyzna bez maseczki. Zwrócił tym uwagę policjantów. Na widok zbliżającego się do niego radiowozu gwałtownie przyspieszył, ale nie uniknął spotkania z mundurowymi. Po wylegitymowaniu mężczyzny okazało się, że jest to 22-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego. Szybko też wyszło na jaw, dlaczego chciał umknąć policjantom. Po pierwsze, był poszukiwany przez sąd do odbycia kary pozbawienia wolności za popełnione wykroczenia. Po drugie, w trakcie osadzania 22-latka w celi funkcjonariusze znaleźli przy nim woreczek z amfetaminą.

Również w sobotę 3 kwietnia przed godziną 19.00 na ul. Żeromskiego w Szczytnie policjanci postanowili wylegitymować dwóch mężczyzn bez maseczek. Mundurowi ustalili, że są to 28-letni mieszkaniec Pasymia i 38-letni mieszkaniec Szczytna. W trakcie weryfikacji danych okazało się, że starszy z mężczyzn jest poszukiwany przez sąd. Szczytnianin miał do odbycia karę pozbawienia wolności w wymiarze 148 dni za stosowanie przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia funkcjonariusza publicznego do zaniechania czynności służbowej. 28-latek został pouczony o obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, a 38-latek zatrzymany. Mężczyzna spędzi najbliższe miesiące w zakładzie karnym.

Podobna sytuacja miała miejsce także w świąteczny poniedziałek. W ręce funkcjonariuszy wpadli: 37-letni mieszkaniec gminy Wielbark, 40-letni mieszkaniec Szczytna i 21-letnia mieszkanka Szczytna. 37-latek spacerował po Wielbarku bez maseczki. Na ul. Jagiełły wylegitymowali go funkcjonariusze, którzy ustalili, że mężczyzna jest poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości. Miał do odbycia karę 7 miesięcy pozbawienia wolności za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości, mimo obowiązującego go zakazu. Z kolei 21-latka, przebywając na parkingu przy ul. Chrobrego, również zlekceważyła obowiązek zakrywania ust i nosa. Podczas policyjnej interwencji zaczęła się nerwowo zachowywać i chować coś w kieszeni kurtki. Policjanci znaleźli przy niej folię aluminiową z amfetaminą.

Ostatni zatrzymany tego dnia, 40-latek ze Szczytna, spacerował ul. 3 Maja, również bez maseczki. Po zweryfikowaniu jego danych wyszło na jaw, że jest poszukiwany przez Prokuraturę Rejonową.