W Szczytnie obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. Podczas uroczystości ze strony przedstawicieli samorządów oraz duchowieństwa padały apele o to, by społeczeństwo, mimo dzielących je podziałów, potrafiło się zjednoczyć w imię dobra Ojczyzny.

Zjednoczmy się mimo podziałów
W uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe m.in. szczycieńskiego Cechu Rzemiosł. Pod pomnikiem Orła Białego delegacje złożyły kwiaty

Szczycieńskie uroczystości z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła tradycyjnie msza za Ojczyznę w kościele Wniebowzięcia NMP z udziałem pocztów sztandarowych oraz kompanii honorowej Jednostki Wojskowej 2031 w Lipowcu. Na jej zakończenie ks. dziekan Andrzej Wysocki apelował o to, by mimo panujących w społeczeństwie podziałów, umieć się zjednoczyć i szukać porozumenia. – Zgoda buduje, niezgoda rujnuje – przypominał znane powiedzenie ksiądz dziekan. Po mszy jej uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Orła Białego. Tam odśpiewano hymn państwowy, a następnie miała miejsce uroczysta zmiana warty. Była też salwa honorowa i apel poległych, a przybyłe delegacje złożyły wieńce. W swoim wystąpieniu starosta Jarosław Matłach przypomniał wydarzenia sprzed 99 lat, ale odniósł się również do współczesności. – Dobro ojczyzny musi być zawsze wartością nadrzędną, jednoczącą nas ponad wszelkimi podziałami – podkreślał.

W obchodach święta uczestniczyli także kombatanci

Miłym akcentem na zakończenie uroczystości pod pomnikiem było wypuszczenia białych i czerwonych balonów przez dzieci z Miejskiego Przedszkola z OI „Promyczek”. Następnie uczestnicy obchodów przeszli do sali widowiskowej MDK-u, gdzie obejrzeli przedstawienie słowno – muzyczne w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 w Szczytnie. Zwieńczeniem wydarzeń związanych ze świętem był piknik strzelecki pod hasłem „10 strzałów dla Ojczyzny” na strzelnicy przy ul. Moniuszki.

(kee)

Uroczystości pod pomnikiem Orła Białego, mimo panującego chłodu, obserwowali mieszkańcy Szczytna