Orlen Reklama Top

W swojej bogatej kolekcji tytułów mistrzowskich Konrad Bukowiecki nie miał jeszcze złota wywalczonego podczas uniwersjady, czyli igrzysk studentów. Zmieniło się to w ostatni poniedziałek, gdy były zawodnik Gwardii Szczytno w bardzo dobrym stylu wygrał konkurs pchnięcia kulą w Neapolu.

Złoty student ze Szczytna
W piątej serii Bukowiecki zapewnił sobie tytuł mistrzowski, bijąc przy okazji rekord uniwersjady

Dwa lata temu w Tajpej Bukowiecki stanął na drugim stopniu podium, przez dwa lata dojrzał na tyle, by bezdyskusyjnie sięgnąć po złoto. W konkursie pchnięcia kulą przeprowadzanego podczas 30. Letniej Uniwersjady był zdecydowanie najlepszy. Najpierw wygrał kwalifikacje, choć wynik 20. 19 m trudno uznać za nadzwyczajny. Bukowiecki był jednak jedynym zawodnikiem, który posłał kulę poza granicę 20 m.

Na znacznie wyższym poziomie stał wieczorny konkurs finałowy, do czego walnie się przyczynił nasz kulomiot. W swojej najlepszej próbie Konrad uzyskał 21.54 m, co jest nowym rekordem uniwersjady, pobitym po przeszło 30 latach. Kolejnych rywali pokonał o przeszło metr. Drugi był Amerykanin Andrew Liskowitz (20.49), a na najniższym stopniu podium stanął Uziel Munoz Galarza z Meksyku (20.45).

(gp)