Wakacje to czas podróży, a co za tym idzie – wzmożonego ruchu na drogach.Policja apeluje do kierowców o ostrożność, rozwagę oraz stosowanie się do znaków drogowych. Funkcjonariusze uczulają też, aby nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Zwracajcie uwagę na znaki
Najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura połączona z nadmierną prędkością

JAZDA „NA PAMIĘĆ”

W celu zminimalizowania liczby zdarzeń drogowych i ich skutków, na drogach powiatu szczycieńskiego prowadzone są działania policyjne „Bezpieczne wakacje 2017”. Policjanci ruchu drogowego każdego dnia czuwają nad bezpieczeństwem podróżujących. - Pomimo nieustannych apeli, wciąż nie brakuje kierowców, którzy nagminnie ignorują znaki drogowe i jeżdżą „na pamięć” - mówi podkom. Ewa Szczepanek z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Od piątku 28 lipca funkcjonariusze szczycieńskiej drogówki podjęli interwencję wobec 150 kierujących, którzy złamali przepisy. Ujawnione wykroczenia dotyczyły m.in. nieprawidłowego parkowania, za co grozi 100 zł mandatu i 1 punkt karny. - W tych przypadkach policjanci interweniują w związku z konkretnym zgłoszeniem innego kierowcy czy mieszkańca – informuje Ewa Szczepanek.

Stróże prawa zwracają też szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie ograniczeń prędkości, stanu trzeźwości kierujących, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci, prawidłowości wykonywania manewrów oraz stanu technicznego pojazdów. To ostatnie dotyczy zwłaszcza komunikacji zbiorowej.

BRAWURA, PRĘDKOŚĆ I ALKOHOL

Według policji, najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura połączona z nadmierną prędkością, a w przypadku długich podróży – zmęczenie. - Dlatego każdy kierowca przed wyjazdem powinien odpocząć – radzi policjantka. Gdy pojawi się zmęczenie, należy zrobić kilku- lub kilkunastominutową przerwę w kierowaniu.

W wielu przypadkach przyczyną nieszczęść jest też agresywna jazda. Ci, którzy jeżdżą brawurowo, powinni pamiętać, że od maja za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym traci się prawo jazdy. Z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi muszą się liczyć kierowcy podróżujący „na podwójnym gazie”. Gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila, wówczas karą jest zakaz prowadzenia pojazdów i do 30 dni aresztu. Jeśli natomiast stężenie przekracza 0,5 promila, wówczas grozi do 2 lat więzienia. Sąd ma też obligatoryjnie orzekać świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł wobec osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł w sytuacji, kiedy kierowca po raz kolejny kieruje w stanie nietrzeźwości.

(KPP Szczytno)