1 maja minęło 20 lat, odkąd wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Aż trudno uwierzyć, jak bardzo w tym czasie zmieniło się nasze województwo.
Ostatnie dwadzieścia lat to czas dynamicznego wzrostu i rozwoju społeczno-gospodarczego. Dzięki obecności na wspólnym europejskim rynku polskie produkty mogą bez przeszkód trafiać na rynki państw Wspólnoty i śmiało konkurować jakością z innymi produktami europejskimi. Dowód osobisty pozwala nam swobodnie przekraczać granice państw w strefie Schengen. Ale co najważniejsze, dzięki energii, wewnętrznej determinacji i wsparciu funduszy europejskich możemy realizować nasze pasje i ambicje, zwiększać dobrobyt i zmieniać nasze otoczenie na lepsze miejsce do życia. Takich przykładów w naszym województwie jest wiele.
Poprawiliśmy stan techniczny oraz bezpieczeństwo i warunki żeglugi na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W efekcie zwiększyliśmy jego przepustowość i ograniczyliśmy zanieczyszczenie środowiska. Realizując tę inwestycję, która była jednym z najbardziej kosztownych przedsięwzięć z udziałem funduszy unijnych w naszym regionie, postawiliśmy na dalszy odpowiedzialny rozwój turystki na Mazurach. Pozwala nam to przyjąć większą liczbę turystów oraz podnieść jakość żeglugi bez uszczerbku dla środowiska naturalnego.
Poprzez budowę liczącej ponad 300 km Mazurskiej Pętli Rowerowej (MPR) poszerzyliśmy ofertę turystyczną regionu. Na MPR składają się zarówno trasy szutrowe, asfaltowe, gruntowe, ale są i tzw. „kocie łby”. Na całej długości tras przygotowano 18 Miejsc Obsługi Rowerzystów wyposażonych w miejsca do wypoczynku. Do dyspozycji mamy wiaty, stojaki na rowery, toalety i dostęp do prądu. 9 wież widokowych pozwala podziwiać krajobraz z perspektywy wyższej niż siodełko roweru.
Warmia i Mazury to nie tylko atrakcje turystyczne, ale też dynamiczny rozwój kultury. W grudniu 2023 roku ponownie otworzyliśmy bramy Uranii, hali sportowo-widowiskowej w Olsztynie, która przeszła generalny remont. Centrum życia sportowego i kulturalnego miasta ma teraz niemal dwukrotnie większą widownię niż przed przebudową, mieści 4000 widzów. Poza tym Urania zyskała salę rozgrzewkową, kilka mniejszych sal treningowych, ściankę wspinaczkową i kryte lodowisko.
Podobne zmiany widzimy w całej Polsce. Charakterystyczne tablice z unijną flagą informujące o dofinansowaniu z funduszy europejskich, które z początku obserwowaliśmy z zaciekawieniem, wtopiły się już w krajobraz. Widzimy je, podróżując nowoczesnymi, szerokimi drogami łączącymi miasta i miasteczka, w których mieszkamy. Widzimy je, odwiedzając przychodnie zdrowia czy szpitale, w których powstały nowoczesne sale. Widzimy je, odprowadzając dzieci do wyremontowanych, energooszczędnych i doposażonych w pomoce naukowe szkół. To już ćwierć miliona inwestycji o łącznej wartości ponad biliona złotych!
W samym województwie warmińsko-mazurskim w ciągu ostatnich 20 lat zrealizowaliśmy ponad 17 tys. projektów za miliardy złotych.
Chcesz wiedzieć, ile z nich zostało zrealizowanych w miejscu, w którym mieszkasz obecnie, z którego pochodzisz lub w którym uczysz się czy pracujesz? Możesz to sprawdzić na: mapadotacji.gov.pl.
W tym miejscu sprawdzisz, jakie inwestycje zostały zrealizowane przy wsparciu funduszy europejskich w naszym powiecie: mapadotacji.gov.pl/projekty.
Możesz wyszukiwać projekty po kategoriach tematycznych (rozwój firm, turystyka, kultura, innowacje), a nawet nazwie beneficjenta czy konkretnego projektu.
Za nami już 20 lat, ale przed nami o wiele, wiele więcej. Jedno jest pewne. Dobrze, że jesteśmy razem.
***
Planujesz realizację własnego projektu? Skorzystaj ze wsparcia Funduszy Europejskich! Możliwości jest naprawdę wiele – sprawdź, na jakie wsparcie Ty możesz liczyć! Na Portal Funduszy Europejskich znajdziesz dostępną ofertę.
Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na projekt, poszukaj inspiracji na stronie www.mapadotacji.gov.pl . Znajdziesz tam ponad ćwierć miliona gotowych pomysłów z całego kraju, które mogą Ci pomóc przy tworzeniu własnego projektu!