W lutym bieżącego roku sekcja judo Policyjnego Klubu Sportowego ze Szczytna obchodzi jubileusz 50 - lecia swojego istnienia. Jest najstarszą w województwie warmińsko-mazurskim i jedną z pierwszych działających w kraju.
Sekcja powstała w lutym 1957 roku przy Milicyjnym Klubie Sportowym "Podchorążak" (MKS). W tym samym roku powołano do życia Polski Związek Judo.
Warto przypomnieć, że judo jest sztuką walki wręcz wywodzącą się ze starego japońskiego jujitsu. Za ojca tej dyscypliny uważa się japońskiego profesora Jigoro Kano, który kładł olbrzymi nacisk na psychikę człowieka i w niej dopatrywał się podstaw zwycięstwa w sportach walki. Judo rozwijało się głównie w ośrodkach akademickich, wojskowych i policyjnych.
Z czasem stało się naczelnym sportem w szkoleniu z zakresu samooobrony podchorążych w Szkole Oficerów Milicji Obywatelskiej w Szczytnie (SOMO). Pierwszym kierownikiem sekcji judo MKS "Podchorążak" był Andrzej Pelczarski - ówczesny wykładowca SOMO.
Do roku 1960 członkami sekcji byli wyłącznie podchorążowie SOMO. W tym okresie zajmowano się głównie propagowaniem tej dyscypliny sportu wśród podchorążych i pracowników szkoły poprzez organizowanie pokazów samoobrony i judo oraz zawodów, w których brały udział pododdziały SOMO. W 1960 roku sekcja została zarejestrowana w PZ Judo w Warszawie i od tego momentu stała się otwarta dla młodzieży z miasta. Szkoleniem zajmowali się dwaj wielcy propagatorzy tej dyscypliny i sportu w ogóle, absolwenci Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie: Janusz Wójtowicz oraz późniejszy długoletni prezes klubu sportowego Gwardia, zastępca komendanta ds. administracyjno-gospodarczych Wyższej Szkoły Oficerskiej w Szczytnie Zbigniew Nowakowski. Ludzie ci, oprócz podstaw techniki judo, potrafili przekazać swoim zawodnikom umiejętność czerpania radości z uprawiania sportu oraz dostrzegania w nim sposobu na życie. Ich pasja i zaangażowanie znalazły odbicie również w wynikach sportowych.
W tym okresie drużyna seniorów brała udział w spartakiadach szkół resortu spraw wewnętrznych oraz mistrzostwach MO, zajmując zawsze czołowe lokaty. Edmund Legowicz w 1965 r. zajął drugie miejsce, a w roku 1966 pierwsze miejsce w mistrzostwach MO; w 1966 trzech naszych zawodników: Niczyporski, Szulc i Legowicz zakwalifikowało się do Mistrzostw Polski Seniorów. W tym okresie Edmund Legowicz brał z powodzeniem udział w turniejach klasyfikacyjnych do kadry narodowej seniorów, natomiast juniorzy Paweł Dudo i Leszek Myślak zajęli III miejsca na Mistrzostwach Gwardyjskiego Pionu Sportowego MSW. W roku 1968 na turnieju klasyfikacyjnym okręgu warszawskiego pierwsze miejsce zajął Mirosław Kamionka, na drugim miejscu uplasowali się Paweł Dudo oraz Leszek Myślak, trzecie miejsce zaś wywalczył Stanisław Chmielewski. W następnym roku juniorzy Tadeusz Dymerski i Paweł Dudo zakwalifikowali się do finałów I Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży we Wrocławiu.
W latach 1969-1973 kierownikiem sekcji i jednocześnie trenerem był Edmund Legowicz. W okresie tym nasi zawodnicy osiągnęli wiele sukcesów:
- 1971 rok - zajęcie przez Bogdana Myślaka pierwszego miejsca w lidze okręgowej juniorów,
- 1972 rok - zdobycie przez Huberta Łuszczańca wicemistrzostwa Polski młodzików, wywalczenie pierwszego miejsca w lidze okręgowej juniorów przez Janusza Maliszewskiego i pierwszego miejsca w Otwartych Mistrzostwach Warszawy Seniorów przez Tadeusza Dymerskiego,
- 1971-1972 - pierwsze miejsca Janusza Barcikowskiego we wszystkich turniejach młodzików w okręgu warszawskim.
W latach 1974-1975 kierownikiem sekcji był Lech Sklepowski. W tym czasie zespół borykał się z trudnościami natury finansowej, brakowało kadry szkoleniowej i bazy treningowej. Sekcja zajmowała się głównie szkoleniem grupy podchorążych seniorów, przygotowując ich do udziału w spartakiadach szkół MSW i prowadząc treningi tylko z wyróżniającymi się juniorami. Zaprzestano całkowicie pracy z dziećmi i młodzikami.
Tadeusz Dymerski
(cdn.)
2007.01.31