Zorganizowanie kolejnej wystawy poświęconej historii Wielbarka, poszerzenie formuły corocznego „Grzybobrania”, a także promocja w internecie – to główne zadania, jakie stawiają sobie w tym roku członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Wielbarskiej.
W czwartek 26 marca obradowało walne zebranie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Wielbarskiej. Po podsumowaniu działalności w minionym roku członkowie przedstawiali swoje propozycje na najbliższe miesiące. Pomysłów było sporo. Najdłużej debatowano nad zorganizowaniem wystawy w kościele ewangelickim poświęconej dziejom Wielbarka po 1945 roku. Ma ona przypomnieć, jak żyła wtedy lokalna społeczność, zdarzenia, uroczystości, przedstawić rozwój szkolnictwa, a także jak wyglądała architektura i budownictwo w ciągu minionych lat. Żywym słowem o życiu wielbarszczan chętnie będzie służyć Lucjan Woźniak, jeden z członków stowarzyszenia, mieszkający tu od sześćdziesięciu czterech lat. Nowo wybrane władze SMZW zachęcają wszystkich posiadających w swoich zbiorach archiwalne zdjęcia i materiały do użyczenia ich stowarzyszeniu na czas wystawy. Stowarzyszenie aktywniej niż dotychczas ma zamiar promować organizowane przez siebie imprezy na plakatach i za pośrednictwem lokalnych mediów. Więcej też informacji ma być na oficjalnej stronie internetowej gminy. Podczas zebrania wiele miejsca poświęcono organizacji tegorocznego grzybobrania. W tym roku stowarzyszenie ma zamiar poszerzyć jego formułę.
- Dobrze by się stało, aby miało ono zakres już nie gminny, czy powiatowy, a wojewódzki. Nasza gmina słynie z grzybów i trzeba to wykorzystać do promocji – proponował główny organizator grzybobrania Kazimierz Abramczyk.
W bieżącym roku przypadają także dwie rocznice związane z Lesinami Wielkimi: 430. powstania miejscowości i 150. utworzenia w niej parafii katolickiej.
Stowarzyszenie ma zamiar czynnie zaangażować się w obchody tych rocznic.
Podczas obrad wybrano nowe władze. Na stanowisko prezesa jednogłośnie powołano pełniącego dotychczas jego obowiązki Jerzego Manikało. Pomocą służyć mu będzie zarząd w składzie: Kazimierz Abramczyk, Wojciech Bogacki, Elżbieta Łapińska, Marianna Piórkowska, Bogdan Rosiński. Na czele komisji rewizyjnej stanęli Zbigniew Ostasz, Jadwiga Sowiecka oraz Arkadiusz Wierzbowski.
Joanna Bober Durda