Z roku na rok zmniejsza się ilość materiałów z azbestu pokrywających dachy gospodarstw na Warmii i Mazurach. W tym roku ze specjalnego programu skorzysta 90 gmin. Najwięcej szkodliwych substancji zniknie w gminie Wielbark.

Akcja

Blisko 5 tysięcy ton azbestu zostanie usuniętych z obiektów położonych na Warmii i Mazurach. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie już po raz kolejny uruchomił program, w którym dofinansuje w wysokości 85% koszty zdjęcia, wywozu i utylizacji niebezpiecznych substancji. W tym roku z takiej pomocy zdecydowało się skorzystać 90 gmin.

NAJWIĘCEJ W WIELBARKU

Najwięcej azbestu, bo 224 tony, usunie gmina Wielbark, która po raz pierwszy przystąpiła do programu.

Tam podobną akcję przeprowadziło już w 2008 roku starostwo. Dotyczyła ona gospodarstw dotkniętych wówczas potężną nawałnicą. Teraz przedsięwzięcie obejmie 24 obiekty w 12 miejscowościach: Stachach, Przeździęku Wielkim, Baranowie, Lesinach Wielkich, Wesołowie, Wielbarku, Jesionowcu, Borkach Wielbarskich, Piwnicach Wielkich, Wesołówku, Kucborku i Zabielach. Koszt zadania szacowany jest na 86 tys. zł.

Wykonawca - spółka Renowo z Łodzi ma czas do 15 września br. Do likwidacji pozostanie jeszcze na terenie gminy 1751 ton szkodliwych substancji.

DŹWIERZUTY

W Dźwierzutach program usuwania azbestu realizowany jest już od 2011 roku.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.