Zawsze interesował mnie zawód aktora. Wielu z nich poznałem osobiście. Przed laty, będąc stacjonarnym studentem architektury, uczęszczałem także na niektóre zajęcia wydziału aktorskiego warszawskiej PWST. Jako wolny słuchacz. Za zgodą ówczesnej pani dziekan - Zofii Mrozowskiej. Niektóre znajomości z tamtych lat utrzymuję do dzisiaj.

Teatr towarzyszy ludzkości od około 2500 lat, bo od czasu klasycznych Aten, VI wieku p.n.e. Natomiast jego współczesna forma powstała w Europie, na przełomie wieku XIX-XX. Ta przemiana miała wielu ojców. Na przykład Henryka Ibsena, czy Bertolda Brechta, a w Polsce Stanisława Wyspiańskiego. Prawdziwy rozkwit teatru nastąpił po pierwszej wojnie światowej. Wkrótce owej dziedzinie sztuki i rozrywki wyrosła konkurencja, czyli kino.

Nie zamierzam kontynuować historii teatru. Mnie interesują przemiany, jakie zaobserwowałem w świecie aktorskim na przestrzeni ostatnich sześćdziesięciu lat. O wpływie na owe zmiany widowni, czyli odbiorców i krytyków aktorskiego kunsztu. Niewiarygodny postęp techniczny całkowicie nowe technologie, a także zmiany obyczajowe i otwarcie Polski na świat bardzo odmieniły nasze społeczeństwo. Nowe możliwości wywróciły, między innymi, cały dotychczasowy, uświęcony tradycją artystyczny kontakt między twórcą a odbiorcą. I o tym chcę dzisiaj napisać.

Jeszcze na moment cofnijmy się w czasie. Zacznijmy od statusu aktora. Przez wieki „komediant” nie był postacią szanowaną towarzysko. I oto nagle współczesny aktor to, zasługujący na szczególne względy, pożądany gość w każdym domu. Celebryta, a czasem wręcz gwiazda. Jak to się zaczęło? Przypomnijmy dwie pierwsze, światowej sławy, polskie aktorki.

Helena Modrzejewska. W drugiej połowie dziewiętnastego wieku odnosiła teatralne sukcesy w Warszawie oraz Krakowie. W roku 1876 wyemigrowała do Kalifornii. Wkrótce zyskała światową sławę aktorską, jako Helena Modjeska. Pisano o niej wszędzie. A nie znano jeszcze kina. Nieco później zabłysła kolejna gwiazda. Pola Negri, czyli Apolonia Chalupec. Polska aktorka teatralna. W roku 1923 rozpoczęła pracę w Hollywood i wkrótce stała się czołową gwiazdą oraz symbolem seksu niemego kina. Za pośrednictwem filmu poznał ją i uwielbiał cały świat.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.