Kiedy słyszą pierwszy każdego krzyk nowo narodzonego dziecka, oddychają z ulgą i nierzadko ukradkiem ocierają łzę wzruszenia. Dla kobiet są nie tylko fachową pomocą przy porodzie, ale gdy potrzeba to także psycholożkami, matkami i siostrami. Szczycieńskie położne z długoletnim stażem – Urszula Piskorska i Julia Duda opowiadają, czym dla nich jest cud narodzin.

Anioły cudu narodzin
Urszula Piskorska (z lewej) i Julia Duda w zawodzie położnej odnalazły swoje życiowe powołanie

DZIEJE SIĘ COŚ POZYTYWNEGO

Przyjście na świat małego człowieka to wielkie przeżycie dla każdej z mam. Zawsze towarzyszy mu mieszanka uczuć – od niepewności i strachu po ogromną radość. Z drugiej strony poród to doświadczenie czysto fizjologiczne, pełne bólu, ale też poczucia odarcia z intymności. Dlatego tak ważne jest, aby w takim momencie przy kobiecie był ktoś, kto nie tylko posiada fachową wiedzę medyczną, ale i empatię, delikatność oraz takt. Na pierwszej linii ognia są tu zawsze położne. To one towarzyszą młodym mamom jeszcze przed rozwiązaniem, w trakcie porodu, ale też wdrażają je w tajniki macierzyństwa już po wyjściu z dzieckiem ze szpitala. Bycie położną to rodzaj powołania. Julia Duda, która w tym zawodzie pracuje już dwudziesty trzeci rok, mówi, że zawsze chciała go wykonywać. - Początkowo myślałam o pielęgniarstwie, ale potem doszłam do wniosku, że wolę mieć do czynienia z kobietami i dziećmi. Do bycia położną skłoniło mnie to, że tej pracy towarzyszy radość z tego, że dzieje się coś pozytywnego – mówi pani Julia.

Jej koleżanka Urszula Piskorska na początku grudnia obchodziła 30-lecie pracy zawodowej, ale, jak zapewnia, nie czuje w sobie żadnego wypalenia, a wręcz przeciwnie. Zdradza, że do zostania położną namówiła ją koleżanka. - Praca z młodymi kobietami sprawia, że ciągle czuję się młoda – zwierza się pani Urszula. O tym, że nie wystarcza im praca na oddziale położniczo – noworodkowym szczycieńskiego szpitala oraz wizyty patronażowe u młodych mam, świadczy to, że kilka miesięcy temu reaktywowały w Szczytnie szkołę rodzenia. W niej udzielają kobietom oczekującym narodzin dzieci cennych porad, oswajając je z tym, z czym już niebawem będą musiały się zmierzyć.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.