Reklama

BANER WSPÓLNY 110325

Rozpoczął się drugi etap Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Sołectwo, którego reprezentant zajmie w nim I miejsce, otrzyma w nagrodę od starosty 4 tys. zł, II miejsce jest premiowane kwotą 3 tys. zł, a III miejsce – 2 tys. złotych. W tym tygodniu zaczynamy prezentację naszych finalistów. Na początek gmina Dźwierzuty, którą w finałowej piętnastce reprezentują Anna Bronarczyk z Sąpłat i Piotr Nadstawny z Targowa.

Anna Bronarczyk, Piotr Nadstawny ANNA BRONARCZYK (Sąpłaty)

Sołtysem jest drugą kadencję, od 2019 r. Urodziła się w Szczytnie, przez pewien czas mieszkała w Pasymiu, ale od czwartego roku życia jej losy związane są z Sąpłatami. Obowiązki sołtysa łączy z nauką i pracą. Od 25 lat jest mężatką, ma dwoje dorosłych dzieci – córkę Martynę i syna Bartosza. W działaniach na rzecz sołectwa zawsze może liczyć na wsparcie męża oraz Rady Sołeckiej.  - Mam przecudną Radę Sołecką – podkreśla pani Anna.

Sołtys jest gorącą zwolenniczką funduszu sołeckiego, który niedawno został w gminie Dźwierzuty przywrócony. Jak zauważa, pochodzące z niego środki może nie były wielkie, ale pozwalały na realizację ważnych dla mieszkańców inwestycji. Dzięki nim w Sąpłatach udało się m.in. odświeżyć świetlicę, zakupić do niej ławki oraz wyremontować podłogę. Obecnie marzeniem pani Anny jest remont podłogi w kaplicy, która mieści się w budynku dawnej szkoły. Po cichu marzy jeszcze o odświeżeniu znajdującej się w tym samym obiekcie Babskiej Izby. To regionalne minimuzeum, które powstało przed laty z inicjatywy dziennikarki Radia Olsztyn, pisarki i poetki Maryny Okęckiej – Bromkowej. Sołtys wraz z Radą Sołecką organizuje szereg okolicznościowych imprez służących integracji mieszkańców. Są to andrzejki, mikołajki, sołecka Wigilia, Dzień Kobiet, a także konkursy na najlepsze potrawy i przetwory.

 

PIOTR NADSTAWNY (Targowo)

Funkcję sołtysa sprawuje drugą pełną kadencję. Pochodzi spod Mrągowa, w Targowie mieszka od 2006 r. Ma 49 lat. Żonaty, ojciec czworga dzieci – dwóch synów w wieku 24 i 23 lat i dwóch córek – 16- i 5-latki. Prowadzi własną działalność gospodarczą. Od 30 lat zajmuje się dekarstwem. Jak mówi, ta praca to jego wielka pasja. Wygląda na to, że zaraził nią jednego z synów, który pracuje razem z tatą i jest w trakcie zdobywania uprawnień czeladnika. - Mam nadzieję, że któregoś dnia przejmie po mnie pałeczkę – mówi pan Piotr.

Sołtys udziela się jako strażak ochotnik w OSP Targowo, wchodząc w skład zarządu jednostki. Strażackiego bakcyla zaszczepił córce Weronice. Jest ona członkinią drużyny, która w marcu, podczas Halowych Młodzieżowych Zawodów Sportowo – Pożarniczych zajęła pierwsze miejsce w województwie, a w trakcie ogólnopolskich w Grodzisku Mazowieckim zmagań wywalczyła dziesiątą lokatę. Tata należy do grona najbardziej zagorzałych kibiców córki i towarzyszył jej z rodziną podczas zawodów.

Pan Piotr, jako jedyny na razie męski „rodzynek” należy do Koła Gospodyń Wiejskich „Jagódki”. W lipcu ma ono w planach organizację festynu pierogowego. Z kolei we wrześniu sołectwo przygotuje festyn ziemniaczany. Targowo pod wodzą sołtysa słynie z efektownych i humorystycznych przedstawień przygotowywanych z okazji imprez sołeckich. Zaprezentowana dwa lata temu na „Rzepka”, z udziałem m.in. pana Piotra i jego żony, stała się hitem internetu.

Sołtys z zadowoleniem przyjął reaktywację funduszu sołeckiego w gminie Dźwierzuty. - Wreszcie nie trzeba będzie prosić o wszystko w urzędzie – mówi. Za środki przypadające na sołectwo, w skład którego wchodzą jeszcze Targowska Wola i Targowska Wólka, mieszkańcy planują kontynuować remont świetlicy w Targowie. - Szczególnie zależy nam na remoncie kuchni oraz modernizacji ogrzewania – zdradza sołtys.

Jego pasją, oprócz pracy zawodowej, jest karawaning, który uprawia z żoną od kilkunastu lat. W ubiegłym roku sprowadził do Targowa na festyn ziemniaczany wioskę karawaningową, aby przybliżyć mieszkańcom ten sposób podróżowania. Zamierza powtórzyć to także w tym roku.

(ew)