Kilka dni temu otrzymaliśmy ciekawą korespondencję on naszej Czytelniczki Ireny Machlewskiej, która niedawno powróciła do kraju i od dwóch miesięcy jest mieszkanką Kamionka.

Apel o tablice Jak pisze, bardzo podoba się jej ścieżka biegnąca wokół dużego jeziora.
Spaceruje się po niej doskonale, a przy okazji można jeszcze skorzystać z siłowni, którą postawiono na wysokiej skarpie, skąd rozciągają się wspaniałe widoki.
Jest jednak jedno „ale”. Pani Irena nie zauważyła nad jeziorem ani jednej tablicy informacyjnej, takiej jakie można spotkać na terenie miasta  pod ważniejszymi i zabytkowymi obiektami. Chciałaby, aby na postulowanych przyścieżkowych tablicach wymienione były takie dane jak nazwa jeziora, jego powierzchnia i głębokość. Przydałyby się też jakieś ciekawostki związane z akwenem. Trochę historii, archiwalne zdjęcia oraz informacja jaka fauna i flora bytuje wokół akwenu, a także kiedy zbudowano ścieżkę i jaka jest jej długość.

INFORMACJE NA WŁASNĄ RĘKĘ

Rzeczywiście informacyjne tablice przydałyby się na ścieżce. Niestety, na razie ich nie ma, więc chcąc się czegoś dowiedzieć o naszym jeziorze zwanym Jeziorem Domowym Dużym, poszperaliśmy nieco w  internecie. Na stronie mojemazury.pl można przeczytać, że zajmuje ono powierzchnię 62,1 ha, jego głębokość maksymalna wynosi 5,4 m, a średnia 2,8 m. Ma 2 050 m długości, w najszerszym miejscu - 450 m i jest to typ jeziora linowo-szczupakowego. Jednak w wodzie dominuje płoć, leszcz i okoń. Szczupak, lin czy karaś stanowią populacje malejące. Niestety, informacji o długości ścieżki jest dość ogólnikowa  -  ponad 5 km.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.