Świętowanie jest uczczeniem rocznicy wiekopomnych wydarzeń. Zarówno tych świeckich, historycznych, jak i religijnych, związanych z Kościołem. Świąteczny dzień różni się od innych tym, że zwalnia nas od pracy, natomiast zaprasza do wspólnej celebracji zwyczajowych obrzędów, związanych ze świątecznym przesłaniem.

Artyzm Świąt Bożego Narodzenia
Jasełka w wykonaniu mieszkańców Szuci, 2014 r. W jednej z ról wójt Sławomir Ambroziak

Już za miesiąc będziemy czcili Dzień Urodzin Jezusa Chrystusa. Dzień ważny dla każdego katolika. Pełen tradycyjnych, symbolicznych wydarzeń sakralnych, takich jak wigilijny wieczór oczekiwania, nocna pasterka, a następnie bożonarodzeniowe nabożeństwa. Ale warto także zwrócić uwagę na artystyczną oprawę zimowego święta. Muzyczną, aktorską oraz dekoratorską. Już od pokoleń tradycja ludowa wykreowała cykl imprez towarzyszących zimowemu świętu, jak śpiewanie kolęd i pastorałek oraz wizyty kolędników, czyli jasełka. Także prezentacja artystycznie wykonanych symbolicznych makiet stajenki w Betlejem - szopek. O tej świątecznej oprawie plastycznej, a także muzycznej, a nawet poniekąd estradowej (kolędnicy) chcę dzisiaj napisać.

Spróbuję sprecyzować, czym różni się kolęda od pastorałki oraz co to jest jasełka i skąd wzięli się kolędnicy. A także od kiedy zaczęto budować szopki. Zacznę od kolęd. Najstarszy zapisany tekst, jaki znamy, powstał w roku 1422.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.