W Nadleśnictwie Jedwabno obchodzono „Międzynarodowy Rok Lasów – 2011”. Na prezentowanych wystawach można było oglądać trofea łowieckie, podziwiać fotografie przyrodnicze oraz obrazy o tematyce łowieckiej. Największą atrakcją był jednak pokaz sokolniczy.
- Celem naszego spotkania jest podniesienie świadomości dotyczącej korzyści, jakie dają nam lasy. Możemy dzięki nim przetrwać, ponieważ jedna sześćdziesięcioletnia sosna produkuje tlen dla trzech ludzi – mówił nadleśniczy Marek Trędowski.
Przy okazji pochwalił się kolejną nagrodą otrzymaną przez jego Nadleśnictwo, tym razem międzynarodową, w konkursie ekologicznym Green Apple Awards 2010. Jest on organizowany od kilkunastu lat przez brytyjską organizację pozarządową The Green Organisation, która promuje i nagradza najlepsze działania na rzecz ochrony środowiska.
Nadleśnictwo Jedwabno otrzymało nagrodę za przywrócenie silnie naruszonych stosunków wodnych na terenie byłego poligonu Muszaki poprzez spiętrzenie wody w Strudze Baranowskiej i Kanale Muszaki oraz kształtowanie warunków siedliskowych w ostojach cietrzewia. Myśliwi z Polskiego Związku Łowieckiego zaprezentowali swoje trofea pozyskane na terenie Puszczy Napiwodzko - Ramuckiej. Imprezie towarzyszyła wystawa fotografii przyrodniczej autorstwa Grzegorza i Tomasza Kłosowskich oraz Jarosława Chyry, a także obrazy o tematyce łowieckiej Wiesława Pańczaka. W części muzycznej wystąpili sygnaliści z Nadleśnictwa Strzałowo i Spychowo. Największą atrakcją dla zebranych był specjalny pokaz sokolniczy. Można było podziwiać jastrzębia latającego tuż nad głowami widzów, a także puchacza oraz najszybszego ptaka świata sokoła, który w locie pikowym osiąga prędkość ponad 320 km/godz.
Wystawa trofeów organizowana przez Nadleśnictwo Jedwabno i Zarząd Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Olsztynie była jedną z ważniejszych imprez w regionie zamykających kolejny sezon łowiecki.
(iz)/fot. A. Olszewski