Po rocznej przerwie wieża ratusza powróciła pod opiekę Towarzystwa Przyjaciół Muzeum. Dzięki temu można z niej teraz oglądać nie tylko panoramę miasta, ale też podziwiać znajdujące się wewnątrz obrazy malarza Andrzeja Cisowskiego, zdjęcia starego Szczytna oraz ekspozycję przygotowaną przez Szczycieńskie Towarzystwo Przyrodnicze.
Wieża szczycieńskiego ratusza to jedna z większych, choć nie zawsze docenianych atrakcji turystycznych miasta. To z niej rozciąga się imponujący widok na Szczytno, wart tego, by wdrapać się na sam szczyt. Do niedawna tradycją było, że wraz z rozpoczęciem sezonu organizowano tu różnego rodzaju wystawy firmowane przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum. Jednak w ubiegłym roku zrezygnowało ono z opieki nad obiektem. Powodem były niewystarczające środki (2 tys. zł), jakie miasto przyznało towarzystwu na organizację ekspozycji.
– Wnioskowaliśmy o kwotę rzędu 7 – 8 tysięcy po to, by przygotować na wieży stałą wystawę fotogramów starego Szczytna. Chodziło o to, by co roku nie tworzyć nowej, co wiązało się z dużym wysiłkiem ze strony członków towarzystwa – tłumaczy kierownik Muzeum Mazurskiego Monika Ostaszewska – Symonowicz, dodając, że otrzymana z miasta kwota nie pozwalała nawet na opłacenie pracy fizycznej pracowników muzeum. W zeszłym roku opiekę nad wieżą przejęła więc Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Szczycieńskiego. Niedawno jednak, za pośrednictwem sekretarza miasta Lucjana Wołosa, TPM spotkało się z propozycją współpracy ze Szczycieńskim Towarzystwem Przyrodniczym dotyczącą zagospodarowania obiektu. Z kolei w miejskiej kasie znalazły się na ten cel środki. To zaowocowało otwartą w piątek (15 lipca) wystawą. Można na niej oglądać obrazy związanego ze Szczytnem malarza Andrzeja Cisowskiego. Mieszkający obecnie w Targowie artysta prezentował swoje prace na wielu ekspozycjach zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, m.in. w Niemczech, Holandii oraz Stanach Zjednoczonych. Obecnie przygotowuje się do wystawy w olsztyńskim BWA. Oprócz jego obrazów na wieży znalazły się eksponaty myśliwskie, zdjęcia przyrodnicze, materiały służące edukacji ekologicznej oraz promocji mazurskiej natury. Tę część ekspozycji przygotowali członkowie Szczycieńskiego Towarzystwa Przyrodniczego we współpracy z miejscowymi nadleśnictwami. Na samym szczycie można z kolei oglądać fotografie starego Szczytna. Wieża jest otwarta dla zwiedzających – bilet kosztuje 3 złote. Wszelkie informacje dotyczące wstępu można uzyskać w muzeum.
(ew)/fot. E. Kułakowska