Wakacyjna pora sprzyja wyjazdom rodzinnym. Wielu z nas preferuje dojazd na wakacje własnym środkiem transportu. Jednak podróż samochodem nie zawsze musi oznaczać spokój i bezpieczne dotarcie do celu. I wcale nie chodzi tu o stan polskich dróg, a jedynie o niespodzianki, które nas mogą spotkać w czasie eskapady turystycznej.
W celu uniknięcia przykrych zdarzeń warto zabezpieczyć się, wykupując ubezpieczenie auto assistance. Przed laty wiele firm dodawało to ubezpieczenie gratis do zakupionego ubezpieczenia AC i OC. Obecnie jest z tym różnie i przed wyjazdem należy sprawdzić, czy zakupiony przez nas pakiet ubezpieczeń obejmuje moto assistance. Jeżeli nie posiadamy takiego zabezpieczenia, to warto rozważyć wydanie paru złotych na swój święty spokój. Ubezpieczenie auto assistance możemy zakupić w wersji podstawowej lub poszerzonej, wraz z ceną ubezpieczenia wzrasta pomoc ubezpieczyciela i nasza ochrona.
Początkowo assistance zapewniało pomoc jedynie w razie awarii lub wypadku. Można było liczyć na próbę naprawy na drodze i holowanie do najbliższego warsztatu. Obecnie - w zależności od zakresu ubezpieczenia - przysługuje nam bezpłatny hotel dla wszystkich podróżnych do czasu naprawy auta albo transport do celu podroży lub powrót do domu, parkowanie uszkodzonego samochodu, pomoc w jego odbiorze dostarczenie paliwa, pomoc prawną w razie wypadku, a nawet opłacenie złomowania pojazdu. Lista oferowanych przez ubezpieczycieli świadczeń jest długa i zależna od wybranej przez nas opcji. Ważne jest, że dobrze dobrane ubezpieczenie oznaczać może nawet dostarczenie lekarstwa dla kierowcy, odwiezienie pozostawionych bez opieki zwierząt do domu, dostarczenie i montaż łańcuchów śniegowych.
Ceny krótkoterminowych polis assistance zaczynają się już od kilkunastu złotych, jednak przy częstych wyjazdach warto pokusić się o polisę całoroczną. Przy wyborze ubezpieczenia trzeba zwrócić uwagę na to, do jakiej sumy firma ubezpieczeniowa jest skłonna finansować poszczególne świadczenia, ich zakres i czas przez jaki można korzystać np. z hotelu czy pojazdu zastępczego. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na tzw. wyłączenia Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, tj. przypadki i okoliczności, które zwalniają ubezpieczyciela od świadczenia pomocy. Przykładowo pomoc nam może przysługiwać tylko w razie wypadku lub gdy samochód nie nadaje się do jazdy. Należy pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe swoją pomoc oferuje pod warunkiem bezzwłocznego powiadomienia o awarii czy wypadku. Działanie na własną rękę, bez zgody ubezpieczyciela, może okazać się kosztowne, ponieważ z reguły nie należy liczyć się ze zwrotem poniesionych kosztów. I jeszcze jedno - wyjeżdżając, trzeba zabrać ze sobą oryginał polisy. Pomoc drogowa, warsztat naprawczy bądź szpital - zażąda jej okazania.
Agata Gołaszewska - Horak