Przed tygodniem rozpoczęliśmy II etap Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. W tym numerze prezentujemy dwoje finalistów z gminy Dźwierzuty. Są to Beata Szostak z Popowej Woli i Wiesław Domalewski z Orzyn.

Beata Szostak, Wiesław Domalewski BEATA SZOSTAK (Popowa Wola)

Na czele sołectwa stoi pierwszą kadencję. Od 33 lat zamężna, ma pięć córek w wieku od 18 do 31 lat. Brak męskiego potomka wynagradza jej pięciu wnuczków, których, jak sama mówi, uwielbia. Obecnie za najważniejsze zadanie stojące przed sołectwem uważa zagospodarowanie placu zabaw w Popowej Woli. Sołtys organizuje szereg imprez integracyjnych dla mieszkańców. Najbliższa odbędzie się już 2 czerwca z okazji Dnia Dziecka w miejscowej świetlicy. - Oprócz tego w lipcu planujemy wyjazd na wycieczkę do Świętej Lipki – zdradza pani Beata. Jej największą bolączką jest to, że gminie nie udało się dotąd pozyskać gruntów z przeznaczeniem na plac zabaw w Rutkowie.

- Mamy już zamówione sprzęty, ale co z tego, kiedy nie wiadomo, gdzie je postawić. To bardzo mnie boli – żali się sołtys.

Jak mówi, największą radość daje jej pomaganie ludziom. W wolnych chwilach relaksuje się, uprawiając ogródek.

WIESŁAW DOMALEWSKI (Orzyny)

Sołtysem jest pierwszą kadencję, ale już po raz trzeci znalazł się w gronie finalistów naszego Plebiscytu, Nic w tym dziwnego, bo jego ubiegłoroczne dokonania są imponujące. Jest inicjatorem wielu wydarzeń o charakterze cyklicznym. To przede wszystkim zajęcia dla dzieci w ferie zimowe, spotkania w ramach Dnia Kobiet czy też sierpniowa Biesiada Orzyńska. Do tego dochodzą jeszcze przygotowywane od lat Świętojanki oraz udział sołectwa w dożynkach parafialnych i gminnych. Na tych ostatnich w 2017 r. mieszkańcy pod wodzą sołtysa wywalczyli gminny tytuł Supersołectwo 2017, gdzie jedną z nagród był weekendowy wyjazd 9 osób do Zakopanego. Odbyła się też sołecka wycieczka do Mikołajek i rejs statkiem po jeziorach mazurskich.

- Bardzo dużą satysfakcję mieszkańcom i mi dają też sukcesywnie realizowane inwestycje: montaż dwóch wiat na placu sołeckim, naprawa molo na kąpielisku, artystycznie wymalowany przystanek – wylicza sołtys. Jesienią ub. roku sołectwo, jako jedno z trzech w powiecie, wygrało marszałkowski tzw. mały grant sołecki, dzięki czemu powstał Kąt Bujania przy Dębie. Przy okazji jego otwarcia odbyły się też mikołajki sołeckie z prezentami dla najmłodszych.

Bieżący rok sołtysowania zapowiada się dla pana Wiesława równie pracowicie. Obok organizacji cyklicznych imprez oraz zaangażowania w realizację funduszu sołeckiego, sołtys, pozostający liderem Nieformalnej Grupy Teatralnej „Domalesia” ma ambitne plany przygotowania nowego spektaklu na Noc Świętojańską. Przewiduje też duże widowisko historyczne luźno nawiązujące do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Odbędzie się ono przy okazji dożynek parafialnych 15 sierpnia w Targowie.

(ew)