W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie otwarto Pożarniczą Ścieżkę Edukacyjną dla dzieci. Składa się na nią pięć sal, w których najmłodsi zapoznają się m.in. z zagrożeniami czyhającymi w lesie, niebezpieczeństwem związanym z pożarami sadzy i ulatnianiem się tlenku węgla, a nawet będą mogli spróbować sił w gaszeniu wirtualnego pożaru.
Otwarcie Pożarniczej Ścieżki Edukacyjnej w Komendzie Powiatowej PSP w Szczytnie miało miejsce w czwartek 24 czerwca. Udział w uroczystości wzięli m.in. wicewojewoda Sławomir Sadowski, zastępca warmińsko – mazurskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Olsztynie st. bryg. Krzysztof Mierzejewski, włodarze samorządów powiatowego i miejskiego, leśnicy oraz przedstawiciele Izby Kominiarskiej. Nie mogło zabraknąć także dzieci – członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP Szczytno. Poświęcenia ścieżki dokonał kapelan strażaków ks. prł. Józef Midura.
Pożarnicza Ścieżka Edukacyjna składa się z pięciu sal: multimedialnej, zagrożeń leśnych, ukazującej zagrożenia związane z pożarami sadz, miejscowych zagrożeń oraz sali ćwiczebnej, w której dzieci będą mogły próbować sił w gaszeniu wirtualnego pożaru. Jak wspomina komendant powiatowy PSP w Szczytnie st. bryg. Grzegorz Rybaczyk, pomysł jej budowy zrodził się pod koniec 2019 r., kiedy pojawiła się możliwość pozyskania dofinansowania w ramach rządowego programu. Realizację przedsięwzięcia wsparły samorządy. Miasto Szczytno i powiat przeznaczyły na ten cel po 20 tys. złotych. Dotacja z Komendy Głównej PSP wyniosła 22 tys. zł, a wsparcie od Lasów Państwowych przekazane za pośrednictwem OSP Szczytno – ponad 12 tys. złotych. Łącznie zadanie pochłonęło 74 tys. złotych. - Takie ścieżki bądź salki edukacyjne funkcjonują już w prawie wszystkich komendach powiatowych w naszym województwie – podkreśla zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Olsztynie st. bryg. Krzysztof Mierzejewski. Nie ma ich tylko tam, gdzie nie pozwalają na to warunki lokalowe. W Szczytnie na ten cel zaadaptowano lewe skrzydło na drugim piętrze strażnicy, służące do niedawna jako pokoje gościnne. Komendant Rybaczyk zapowiada, że ścieżka zostanie udostępniona najmłodszym od września.
O tym, jak ważna jest edukacja w zakresie bezpieczeństwa, świadczy przykład uczennicy Szkoły Podstawowej nr 3 Gabrysi Gidzińskiej. Dziewczynka, widząc pożar samochodu, w profesjonalny sposób powiadomiła o zdarzeniu dyspozytora, dzięki czemu szybko udało się skierować na miejsce straż. Podczas otwarcia ścieżki Gabrysia otrzymała w dowód uznania drobny upominek.
(ew)