Stawki za korzystanie z cmentarzy komunalnych mają pójść w górę nawet o 50%. Przygotowany projekt zyskał pozytywną opinię radnych na wspólnym posiedzeniu komisji. Część z nich zgłasza jednak zastrzeżenia.

Będzie drożej na cmentarzu
Radny Jerzy Fabisiak uważa, że proponowane podwyżki na tle kraju są symboliczne. - W dużych miastach ludzie zarabiają większe pieniądze i stać ich na to – odpowiadała radna Ewa Helman Szczerbic

W gminie Świętajno czynne są cztery cmentarze komunalne w: Spychowie, Świętajnie, Piasutnie i Kolonii. Obowiązujące na nich stawki za miejsca na grób, czy pozwolenie na budowę pomnika obowiązują od 10 lat. To m. in. sprawia, że osiąganie przez gminę przychody za korzystanie z cmentarzy tylko w niewielkim stopniu pokrywają koszty ich utrzymania. Te drugie przewyższają pierwsze ponad… dziesięciokrotnie. Przygotowany przez urzędników projekt przewiduje, że opłaty wzrosną, np. w przypadku pojedynczego miejsca na grób - ze 180 do 250 zł. W innych pozycjach podwyżka wyniesie nawet 50%. – Te stawki nie są drastycznie podniesione. Będą teraz porównywalne do okolicznych gmin, a i tak dalej będziemy musieli dokładać do utrzymania cmentarzy – argumentowała wójt Alicja Kołakowska na wspólnym posiedzeniu komisji rady.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.