Choć święto plonów to zwykle radosne wydarzenie, rolnicy z gminy Dźwierzuty nie mają wielu powodów do zadowolenia. W tym roku ich zbiory były niższe niż poprzednio, a żniwa, które do tej pory jeszcze się nie zakończyły, utrudnia nie najlepsza aura.
Tegoroczne dożynki gminne w Dźwierzutach odbyły się w niedzielę 10 września. Rozpoczęła je msza dziękczynna w kościele pw. Trójcy Świętej. Po jej zakończeniu korowód z wieńcami przemaszerował na plac obok remizy strażackiej, gdzie zgromadzili się mieszkańcy gminy. Na czele pochodu szli starostowie dożynek - Hanna Kostuch z Zalesia i Piotr Manelski z Orżyn. Oboje prowadzą wyróżniające się gospodarstwa. Starościna wraz z mężem pracuje na 400 hektarach ziemi, produkując mleko i zboże. Rolnicy oddają rocznie 600 tys. mleka w klasie ekstra. Starosta dożynek, Piotr Manelski ma 100 hektarów ziemi. Jego gospodarstwo zajęło w tym roku trzecie miejsce w wojewódzkim konkursie "Agroliga '2006" oraz "Zielone Lato '2006". Podobnie jak starościna, specjalizuje się w produkcji mleka.
Wójt gminy Dźwierzuty, Czesław Wierzuk dziękował rolnikom za ich pracę, podkreślając jednocześnie, że tegoroczne żniwa, które wciąż jeszcze trwają, zdecydowanie nie należą do udanych.
- Są bardzo trudne, żeby nie powiedzieć beznadziejne. Świętujemy dzisiaj, a kombajny chodzą wciąż w polu - w pesymistycznym tonie zwracał się do zebranych szef urzędu gminy.
Żniwa utrudniają i opóźniają opady deszczu, z powodu których maszyny rolnicze nierzadko zapadają się w rozmokłej ziemi. Pesymistyczne nastroje nie do końca popsuły atmosferę dożynek. Mieszkańcy poszczególnych sołectw przygotowali barwne stoiska, na których znalazły się kwiaty, owoce, warzywa, kłosy zbóż, a nawet... domowe ptactwo. Gospodynie hojnie częstowały gości wiejskimi specjałami, w tym swojskim chlebem ze smalcem oraz słodkimi wypiekami. Zgodnie z dożynkową tradycją odbył się również konkurs na najpiękniejszy wieniec oraz stoisko. Jury, w skład którego weszli wicestarosta Wiesław Szubka, starosta senior Kacper Zimny oraz dyrektor Banku Spółdzielczego Andrzej Górczyński, za najpiękniejszy wieniec uznało ten wykonany przez mieszkańców Olszewek. Wśród stoisk palma pierwszeństwa przypadła Rańskowi.
(ew)
2006.09.13