Biblioteka pedagogiczna działa od ponad pół wieku, służąc nie tylko nauczycielom i studentom, ale także innym mieszkańcom powiatu. Brak funduszy na podstawowe potrzeby utrudnia korzystanie z bogatego, ponad 40-tysięcznego księgozbioru.
Nie tylko pedagogom
Szczycieńska filia Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej powstała ponad 50 lat temu, w marcu 1951 r. Ówczesna Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna mieściła się przy ul. Bohaterów Stalingradu, potem w budynku dzisiejszego Gimnazjum nr 1, a po utworzeniu Domu Nauczyciela przeniosła się w jego progi, na ul. Barczą. W 1998 r. po reformie administracyjnej stała się filią Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Publicznej im. prof. T. Kotarbińskiego w Olsztynie.
Jak sama nazwa wskazuje, na bibliotecznych półkach czytelnicy spotkają przede wszystkim książki specjalistyczne, przydatne nauczycielom i studentom kierunków pedagogicznych. Te osoby, według bibliotecznych statystyk 1200 czytelników, mogą wypożyczać pozycje z ponad 40-tysiącego zbioru książek. Jednak na miejscu z oferty skorzystać mogą także inni mieszkańcy powiatu i... korzystają.
- Spora grupa to maturzyści, pracownicy szczycieńskich zakładów pracy i urzędów - wylicza kierownik biblioteki Urszula Kubińska. - Co prawda pomoc im nie mieści się w naszym statusie, to jednak drzwi biblioteki są dla nich zawsze otwarte.
Sponsor pilnie poszukiwany
Biblioteka Pedagogiczna, jak każda niemal tego typu instytucja, przeżywa kłopoty finansowe. Lokalu użycza jej Urząd Miejski, a opłaty związane z jego wykorzystywaniem uiszcza biblioteka olsztyńska. Książki są kupowane za pieniądze z dobrowolnych datków czytelników (10 zł lub więcej). Często pochodzą z darów od bibliotecznych gości. To jednak nie zaspokaja potrzeb.
- Niedawno ukazała się bardzo dobra, czterotomowa Encyklopedia Pedagogiki. Takie wydawnictwo bardzo by nam się przydało, ale złożyć na nie musiałoby się aż 50 czytelników! - podaje przykład jedna z pracownic Danuta Wilkosz.
Kolejna biblioteczna bolączka to awaria kserokopiarki. Używane od 30 lat urządzenie wymaga tak wielu napraw, że właściwie bardziej opłacałoby się ją wymienić na nowe, lub przynajmniej w lepszym stanie.
- Może ktoś mógłby nas poratować? Poszukujemy sponsora - apelują pracownice biblioteki. Zwiększenie lokalu biblioteki także wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Brakuje wykładziny, którą można by wyłożyć podłogę w sali zajmowanej wcześniej przez poradnię terapeutyczną. Komfortowo urządzona sala ułatwiłaby organizacje wystaw, spotkań autorskich i konferencji nauczycielskich - bo i taką, "pozaksiążkową" działalność prowadzi biblioteka pedagogiczna.
Katarzyna Mikulak
Szczytno, ul. Barczewskiego 1
poleca
Brophy Jere, Motywowanie uczniów do nauki
Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN 2002
Autor przedstawia zasady, sposoby i strategie motywowania uczniów do uczenia się z wykorzystaniem ich już istniejącej motywacji wewnętrznej oraz nagród zewnętrznych. Ukazuje czytelnikom możliwości wykorzystania w szkole najnowszych osiągnięć z tej dziedziny.
Książka jest adresowana do studentów pedagogiki, kierunków nauczycielskich, nauczycieli-praktyków, a także do zaangażowanych w proces nauczania rodziców uczniów.
Danuta Wilkosz
2004.01.14