Ponad czterdziestu śmiałków przystąpiło do II Miejskiego Dyktanda Ortograficznego, którego stawką, oprócz tytułu Mistrza Ortografii i Złotego Pióra, były także cenne nagrody rzeczowe. Z tekstem autorstwa dyrektor biblioteki Adrianny Trzepioty i pracownicy tej placówki Justyny Ignaczak najlepiej poradziła sobie mieszkanka Szczytna Mariola Karaś, z wykształcenia biolożka. Drugie miejsce zajął Rafał Bałdyga, a trzecie – Agnieszka Wysocka.

Biolożka mistrzynią ortografii
Zwycięzcy tegorocznych zmagań ortograficznych: Mariola Karaś (w środku), Rafał Bałdyga (drugi z lewej) i Agnieszka Wysocka (z lewej) odebrali gratulacje od burmistrza Krzysztofa Mańkowskiego oraz ubiegłorocznej zdobywczyni tytułu Mistrza Ortografii Jolanty Rucińskiej

JĘZYKOWE ŁAMIGŁÓWKI Z UNIĄ W TLE

Z okazji Dnia Języka Ojczystego, Wydział Promocji i Rozwoju Gospodarczego UM w Szczytnie, we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną i Miejskim Domem Kultury po raz drugi zaprosił mieszkańców do udziału w Miejskim Dyktandzie Ortograficznym. W tym roku do rywalizacji o Złote Pióro przystąpiło ponad czterdziestu uczestników. Tekst dyktanda, nawiązujący do zbliżającej się rocznicy dwudziestolecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, ułożyły dyrektor szczycieńskiej biblioteki Adrianna Trzepiota i pracownica tej placówki, Justyna Ignaczak. Zmaganiom uczestników kibicował burmistrz Krzysztof Mańkowski, który tym razem nie zdecydował się sprawdzić swojej ortograficznej wiedzy. Wyraził za to nadzieję, że impreza stanie się wydarzeniem cyklicznym i na stałe już zagości w miejskim kalendarzu. - Obcowanie z językiem polskim jest bardzo ważne, szczególnie w dobie smartfonów i komórek, gdy coraz rzadziej piszemy, a jak już to robimy, to często sami po sobie nie możemy rozczytać – mówił burmistrz.

DRUGIE PODEJŚCIE OKAZAŁO SIĘ SZCZĘŚLIWE

Współautorką tegorocznego dyktanda była dyrektor biblioteki Adrianna Trzepiota

Kiedy Adrianna Trzepiota odczytała cały tekst dyktanda, na sali rozległy się gromkie brawa. Większość uczestników uznała, że jest on bardzo trudny i wymaga dużej wiedzy. To potwierdziło się w trakcie sprawdzania prac. Nikomu nie udało się napisać dyktanda bezbłędnie. Jak zawsze najwięcej problemów sprawiła pisownia łączna i rozdzielna. Nie wszyscy też wiedzieli, jak np. poprawnie zapisywać marki samochodów i kiedy używać przy tym małej, a kiedy wielkiej litery.

Po sprawdzeniu prac okazało się, że najlepiej z tekstem poradziła sobie Mariola Karaś. Oprócz zaszczytnego tytułu Mistrza Ortografii otrzymała w nagrodę Złote Pióro, ekspres do kawy, smartwatch, voucher na basen i kręgle do hotelu „Natura Mazur” w Warchałach oraz roczną prenumeratę „Kurka Mazurskiego”. Drugie miejsce zajął Rafał Bałdyga, a trzecie – Agnieszka Wysocka.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.