Na końcu ul. Dąbrowskiego w Szczytnie stoi wielki, ale opustoszały biurowiec dawnej Unimy. Potężna bryła z pustymi otworami okiennymi, w których brakuje ram i szyb, sprawia niezwykle ponure wrażenie. To skłoniło nas do chwili refleksji i wspomnień. Unima jako Towarzystwo Handlowo-Przemysłowe powraca bowiem na rynek krajowy, ale bez zakładu w Szczytnie.

Biurowiec - widmo

CZASY ŚWIETNOŚCI

Zjednoczenie Unima założone przed ponad półwieczem, w latach szczytowego rozwoju, zrzeszało blisko 30 zakładów produkcyjnych, które projektowały i wykonywały całą ówczesną polską elektronikę użytkową. W tej grupie znalazła się też i ówczesna duma naszego miasta, zakład Unitra-Cemi. Stanowił on motor rozwojowy Szczytna, ale niestety, niedziałający długo.

Opinie na temat tego, co wytwarzano i jakiej jakości w niegdysiejszym zakładzie, są podzielone. Jakby jednak nie było, produkowano w nim m. in. cenione i poszukiwane zasilacze laboratoryjne, czy mierniki – multimetry do dziś chwalone przez elektroników i serwisantów. Urządzenia te z dumnym napisem „Unitra Cemi Szczytno” są ciągle dostępne we wtórnym obiegu, na allegro.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.