Na cmentarzu w Jedwabnie odsłonięto pomnik upamiętniający Walentego Habandta, działacza plebiscytowego, aktywistę Związku Polaków w Prusach Wschodnich, zamordowanego przez Niemców w obozie w Stutthofie. W uroczystości wzięła udział jego rodzina, w tym wnuczka oraz prawnuczka wraz z praprawnuczętami.

Bohater pracy organicznej
Odsłonięcia pomnika Walentego Habandta dokonali (od prawej): jego wnuczka Małgorzata Puławska – Habandt, członkini Zarządu Województwa Sylwia Jaskulska, prezes Banku Spółdzielczego Krzysztof Karwowski i wójt gminy Jedwabno Sławomir Ambroziak

O symboliczne upamiętnienie Walentego Habandta od wielu lat zabiegał były wójt, a obecnie prezes Towarzystwa Przyjaciół Jedwabna Włodzimierz Budny. Jak często podkreślał, bardzo zależało mu na tym, aby zasłużony działacz plebiscytowy zamordowany w 1940 r. w niemieckim obozie w Stutthofie, miał choćby symboliczne miejsce upamiętnienia. Lokalizację pomnika wybrano nieprzypadkowo. Stanął on na cmentarzu w Jedwabnie, obok grobu żony Walentego Habandta, pochodzącej z Burdąga Franciszki z Kozłowskich.

W minioną niedzielę odbyło się jego odsłonięcie i poświęcenie.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.