W dobie smartfonów i internetu dziś już mało kto wysyła świąteczne karty z życzeniami. Piękny zwyczaj kultywują nieliczni, choć jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu była to najpopularniejsza forma przekazywania bożonarodzeniowych i wielkanocnych serdeczności. Pamiątką po tych odchodzących w przeszłość czasach są przepiękne karty zachowane w zbiorach szczycieńskich kolekcjonerów – Grażyny Saj – Klocek i Ryszarda Łopatki.

Bożonarodzeniowych kartek czar
Grażyna Saj – Klocek w Gabinecie Wspomnień stworzyła wyjątkową wystawę kart świątecznych

NIEZWYKŁA KOLEKCJA PANA RYSZARDA

Zwyczaj wysyłania świątecznych kartek powoli odchodzi do lamusa. Odręcznie wypisywane życzenia przegrywają z telefonami komórkowymi, za pośrednictwem których można je przekazać szybciej, bez fatygowania się na pocztę. Dziś, w dobie zabiegania i braku czasu, to wygodne rozwiązanie, ale i nieco bezduszne. Dawniej, aby wysłać życzenia, trzeba był udać się na pocztę, wybrać odpowiedni wzór, wymyślić treść życzeń, odręcznie je wypisać, po czym ponownie pójść do urzędu pocztowego, aby wysłać korespondencję. Wymagało to czasu, ale i zaangażowania po to, by nasi bliscy i znajomi przed świętami wiedzieli, że o nich pamiętamy.

Dziś pamiątką po tych czasach są zachowane przez kolekcjonerów kartki pocztowe ze świątecznymi motywami. Bogaty ich zbiór posiada Ryszard Łopatka – pochodzący z Małopolski, a mieszkający od ponad 40 lat w Szczytnie człowiek wielu talentów i pasji. W jego zbiorach są nie tylko karty świąteczne, ale i pocztówki zróżnicowane tematycznie, pochodzące z całego świata. Pan Ryszard zaczął je kolekcjonować jeszcze jako uczeń szkoły średniej. Kart z motywami bożonarodzeniowymi posiada około tysiąca. Część otrzymał od znajomych, inne zakupił na pchlich targach w Niemczech, jeszcze inne to efekt wymiany z innymi kolekcjonerami. Pochodzą one z różnych krajów. Wiele jest polskich, ale też niemieckich, francuskich, rosyjskich. Najstarsza pochodzi z przełomu XIX i XX w.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.