Bruno Koch prowadził w przedwojennym Szczytnie zakład szklarski, z czasem poszerzając działalność o prowadzenie księgarni i handel materiałami biurowymi i szkolnymi. Jego wojenne losy okazały się tragiczne. Po rzemieślniku pozostało jednak trochę pamiątek, które prezentujemy w tym artykule.

W 1921 roku Bruno Koch założył zakład szklarski, który początkowo prowadził pod adresem Rastenburgerstrasse 5 (obecnie ul. 1 Maja). Zakład między innymi oprawiał w ramy obrazy, zdjęcia i lustra. W latach 30. Koch przeniósł zakład na ulicę Markt nr 42 (dziś ulica Odrodzenia) oraz poszerzył działalność o księgarnię i handel materiałami biurowymi i szkolnymi. Po zmianie nazwy ulicy z Markt na Adolf-Hitler-Platz sklep Kocha znajdował się na tej ulicy pod numerem 6. Firma w latach 30. XX w. zatrudniała 12 pracowników. {akeebasubs !*}

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.

{/akeebasubs}{akeebasubs *}Pod koniec wojny jej właściciel (w stopniu porucznika) został ciężko ranny pod Królewcem. Uznano go za zaginionego. Bruno Koch był w latach 30. jednym z nakładców pocztówek z wizerunkami Szczytna.

Witold Olbryś

 

Bruno Koch – szklarz  z przedwojennego Szczytna
Szczytno, Markt - obecnie ulica Odrodzenia. Po prawej stronie widoczny jest sklep Bruno Kocha. Najprawdopodobniej przed sklepem stoi jego właściciel. Lata 30. XX w.
Szczytno, poczta. Pocztówka wydana nakładem B. Kocha. Ze zbiorów M. Rawskiego
Ogłoszenie Bruno Kocha. Rok. 1930
Obrazek oprawiony w ramę przez Bruno Kocha i znajdująca się na odwrocie tego obrazka nalepka reklamowa. Ze zbiorów M. Rawskiego
Szczytno, Markt - obecnie ulica Odrodzenia. Pocztówka wydana nakładem B. Kocha. Ze zbiorów M. Rawskiego{/akeebasubs}