Proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Szczytnie ks. Andrzej Preuss w połowie marca miał zostać poddany eksperymentalnej terapii komórkami macierzystymi. Na jego leczenie i rehabilitację parafianie oraz mieszkańcy, w rekordowo krótkim czasie, zebrali 600 tys. złotych. Ostatecznie duchowny, pod wpływem rad prawników, zrezygnował z terapii, która, jak się okazuje, przynosi wątpliwe efekty. Choć z oferującą taką formę leczenia spółką proboszcz nie podpisał umowy, ta żąda od niego 70 tys. złotych – pisze olsztyńska „Debata”.

Było zbyt wiele wątpliwości
Proboszcz, ks. Andrzej Preuss ostatecznie zrezygnował z poddania się eksperymentalnej terapii

EKSPRESOWA ZBIÓRKA

Wiadomość o tym, że proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Szczytnie ks. Andrzej Preuss zmaga się z nieuleczalną chorobą, poruszyła nie tylko jego parafian, ale i wielu mieszkańców powiatu. U duchownego lekarze mieli zdiagnozować SLA – stwardnienie zanikowe boczne, które stopniowo prowadzi do całkowitego paraliżu i śmierci wskutek uduszenia. Choć diagnoza brzmiała jak wyrok, bliscy duchownego i on sam postanowili walczyć, aby przynajmniej spowolnić postępy choroby. Szansą na to miała być eksperymentalna terapia komórkami macierzystymi oferowana przez Instytut Terapii Komórkowych w Olsztynie. Wśród zatrudnionych w tej prywatnej spółce lekarzy jest doktor Tomasz Siwek zajmujący się księdzem Preussem. Sam Instytut, mający siedzibę na terenie dzierżawionym od Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego, wydawał się wiarygodną placówką, tym bardziej, że pracujący w nim lekarze to podwładni prof. Wojciecha Maksymowicza, byłego wiceministra ds. nauki i szkolnictwa wyższego, który prowadził badania nad zastosowaniem komórek macierzystych m.in. u pacjentów chorych na SLA.

Na stronie, na której ogłoszono zbiórkę ukazała się informacja, że na leczenie proboszcza potrzeba 600 tys. złotych. Czasu na ich zebranie nie było wiele, ale dzięki niebywałej mobilizacji lokalnej społeczności sztuka ta udała się w ciągu zaledwie kilku dni. Pomimo niesprzyjającej akcjom charytatywnym pandemii, zorganizowano szereg wydarzeń, w tym cieszące się dużą popularnością licytacje internetowe. Był też koncert oraz spacer dla księdza wokół dużego jeziora połączony ze zbiórką pieniędzy.

WĄTPLIWA TERAPIA

Duchowny miał rozpocząć terapię w połowie marca. Tak się jednak nie stało. Ostatecznie nie podpisał umowy z ITK.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.