Sąd Rejonowy w Szczytnie ponownie zajmie się sprawą ekskomendanta rektora WSPol Marka F., którego były wykładowca oskarżył o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków. Tak zdecydował Sąd Najwyższy, uchylając wcześniejszy wyrok uniewinniający F. wydany w Szczytnie, jak i podtrzymujący go wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Były komendant wraca na ławę oskarżonych
Były komendant rektor Marek F. (na zdjęciu podczas promocji oficerskiej w WSPol w towarzystwie m.in. ówczesnego wiceministra MSWiA Jarosława Zielińskiego i komendanta głównego policji Jarosława Szymczyka) wygrał w dwóch instancjach, ale Sąd Najwyższy znów odesłał go na ławę oskarżonych

Przypomnijmy. Były podwładny Marka F. skierował przeciwko niemu subsydiarny akt oskarżenia, zarzucając ekskomendantowi rektorowi Wyższej Szkoły Policji, że od 30 czerwca 2017 do 14 sierpnia 2018 r. przekroczył swoje uprawnienia i nie dopełnił obowiązków, polegających na pozbawieniu go stanowiska starszego wykładowcy i przeniesieniu do dyspozycji komendanta rektora oraz zmuszeniu do przejścia na emeryturę pod groźbą degradacji na niższe stanowisko służbowe z niższą grupą zaszeregowania lub dyscyplinarnego usunięcia ze służby z powodu jego wcześniejszej pracy w strukturach Milicji Obywatelskiej. Oskarżyciel zarzucił również Markowi F. brak złożenia mu propozycji stanowiska starszego wykładowcy oraz innego równorzędnego stanowiska, mimo że takie były na wykazie wakatów w WSPol. Były wykładowca oskarżył ekskomendanta także o stosowanie złośliwego nękania poprzez stosowanie nacisków, szykan i gróźb.

Sprawę rozpatrywał Sąd Rejonowy w Szczytnie, który 21 grudnia 2021 r. uniewinnił Marka F. od zarzucanego mu czynu. Wyrok ten został podtrzymany także przez Sąd Okręgowy w Olsztynie. Były podwładny ekskomendanta od tego ostatniego wniósł kasację do Sądu Najwyższego. Wyrok zapadł na początku października tego roku.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.

 {/akeebasubs}