Wszystko wskazuje na to, że już od nowego roku w gminie Szczytno pojawi się nowa jednostka organizacyjna – straż gminna. Propozycja, z jaką wyszedł wójt Sławomir Wojciechowski, zyskała już przychylność sołtysów. Przyjęcie takiego rozwiązania rozważa też burmistrz Wielbarka Grzegorz Zapadka.

Chcą powołać straż gminną
W naszym powiecie straż miejska działa tylko w Szczytnie. Wkrótce do kontroli przestrzegania porządku w sąsiednim samorządzie zostaną powołani funkcjonariusze straży gminnej

Za powołaniem straży gminnej przemawiają zmiany w rozporządzeniu w sprawie wykroczeń, które weszły w życie na początku tego miesiąca. Funkcjonariusze straży miejskich i gminnych otrzymali nowe uprawnienia. Mogą na przykład ukarać osobę mandatem do 500 zł, która nie płaci za śmieci, niewłaściwie segreguje odpady, albo nie robi tego wcale. Oprócz tego strażnicy będą mogli kontrolować, czy na danej nieruchomości została złożona deklaracja o odpadach i sprawdzać liczbę zamieszkujących ją osób. Jeżeli ktoś poda nieprawdziwe dane, również będzie narażony na karę grzywny w postaci mandatu. To samo spotka osoby, które podały nieprawdziwe informacje o kompostowniku. Ten bowiem, kto zadeklarował, że go ma, mniej płaci za śmieci.

Zmiany w nowelizacji pozytywnie przyjmują samorządy, które do tej pory były bezsilne w walce z osobami nieprzestrzegającymi przepisów ustawy śmieciowej.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.