Trelkowo bierze udział w konkursie na najbardziej estetyczną wieś organizowanym przez Urząd Marszałkowski. Wiąże się to z inwestycjami, które prowadzone są w tej miejscowości. Po remoncie drogi i odnowieniu stawu przyszła kolej na zabytkowy kościół.

Chcą wyremontować kościół

Były kościół ewangelicki (obecnie katolicki pw. św. Maksymiliana Kolbe) wybudowano w 1757 roku. W środku znajdują się neogotycka chrzcielnica, organy oraz tablice z nazwiskami mieszkańców - żołnierzy, którzy zginęli w wojnach napoleońskich i pierwszej wojnie światowej. Przed wejściem stoi pomnik poświęcony poległym w czasie I wojny światowej. W pobliżu znajduje się także stary cmentarz ewangelicki.

Dziś świątynia wymaga pilnego remontu. Trzeba wymienić dach, drewniane legary, dokonać renowacji okien i drzwi. Planowane jest także zainstalowanie nagłośnienia, zewnętrznego oświetlenia, posadzenie drzew oraz położenie kostki granitowej przy kościele.

Całość prac ma kosztować 278 tys. zł. Parafia czyni starania o dofinansowanie zadania w wysokości 75% z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pomoc w napisaniu wniosku zaoferował Urząd Gminy Szczytno. Wcześniej samorząd zatwierdził plan rozwoju miejscowości Trelkowo, który przewiduje odrestaurowanie zabytkowej świątyni.

- Jest to wielka szansa na uratowanie tego zabytku – mówi proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Szczytnie Andrzej Preuss, do której należy kościół w Trelkowie. - Do końca sierpnia będziemy wiedzieć, czy można zaczynać inwestycję.

Ksiądz Preuss uważa, że ze zdobyciem 68 tys. zł na wkład własny parafia nie powinna mieć problemu. Zbierane są obecnie składki wśród mieszkańców Trelkowa i Trelkówka. Z tych pieniędzy został już opłacony projekt (24 tys. zł).

Proboszcz liczy też na pomoc mieszkańców przy pracach porządkowych. Dzięki zaangażowaniu parafii, lokalnego samorządu i mieszkańców kolejna inwestycja w Trelkowie ma szansę pomyślnego zakończenia.

IZ