Władze miasta zwróciły się do właściciela wieży ciśnień o odkupienie obiektu za 1 zł, czyli tyle, za ile przed laty została sprzedana, albo „za rozsądną cenę”. Inwestor obecnie przebywa za granicą i nie zapoznał się jeszcze z propozycją. Pomysł wzbudza jednak kontrowersje.

Chce kupić wieżę na wybory?
Wieża ciśnień od lat szpeci miejski krajobraz. Czy inicjatywa burmistrz Górskiej to zmieni?

ODDAJ WIEŻĘ ZA ZŁOTÓWKĘ

Wieża ciśnień to od wielu lat problem Szczytna. Zabytkowy obiekt z 1908 r. za kadencji burmistrza Henryka Żuchowskiego został sprzedany przedsiębiorcy budowlanemu Mirosławowi Demczukowi za 1 zł. Nowy właściciel dobudował do wieży 8-piętrową bryłę, w której miały się mieścić apartamenty oraz punkt widokowy. Inwestycja jednak do dziś nie została dokończona, a całość od lat szpeci centrum miasta, wywołując ironiczne komentarze nie tylko wśród mieszkańców, ale i przyjezdnych. Obecnie obiekt jest wystawiony na sprzedaż. Jego wartość została wyceniona przez jedno z biur nieruchomości na ok. 3,6 mln zł. Okazuje się, że przejęciem wieży zainteresowane jest miasto. Burmistrz Danuta Górska wystąpiła do właściciela z pismem z prośbą o odsprzedanie zabytku za kwotę, za którą został kupiony, czyli za 1 zł. Jeśli ten warunek nie będzie przyjęty, miasto czeka „na rozsądną propozycję”, mającą jednak uwzględniać koszty rozbiórki dobudowanego elementu. Burmistrz chce się spotkać z właścicielem, by omówić sprawę. Jednocześnie, co może dziwić, zapowiada, że jeśli nie dojdzie z nim do porozumienia, to nie wyklucza kroków prawnych zmierzających do odzyskania nieruchomości.

Próbowaliśmy skontaktować się z Mirosławem Demczukiem, ale ten obecnie przebywa za granicą i nie miał czasu na szczegółowe zapoznanie się z propozycją władz miasta.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.