Dom kultury zasnął i pora go wreszcie obudzić – mówi Magdalena Dunajska, która od początku marca kieruje GOK-iem w Jedwabnie. Zapowiada, że będzie chciała wykorzystać potencjał tkwiący w mieszkańcach po to, by wyszli ze swoich czterech ścian. Główną barierą ograniczającą jej działania mogą się okazać skromne finanse, ale liczy, że dzięki prężnemu zespołowi otaczających ją ludzi, uda się ten problem pokonać.

Chce obudzić GOK

MUZYCZNA PASJA

Nowa dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, o czym już pisaliśmy, pochodzi z Nart. W konkursowych szrankach pokonała dziewięcioro kandydatów, w tym dwoje byłych szefów tej placówki – Jerzego Pałasza i Jolantę Pietruczuk. Jej wizja funkcjonowania GOK-u najbardziej przemówiła do członków komisji powołanej przez wójta, którzy uznali, że nie tylko jest interesująca, ale też odpowiada realiom. Te Magdalena Dunajska zna bardzo dobrze. Od urodzenia związana jest z gminą Jedwabno, tu chodziła do szkoły podstawowej i stawiała pierwsze kroki na scenie miejscowego ośrodka kultury. Pasjonuję ją muzyka. Od marca 2009 roku śpiewa w zespole Five Colors wykonującym muzykę popowo-rockową. Szczycieńska publiczność mogła go usłyszeć podczas ubiegłorocznych Dni i Nocy Szczytna. W jego skład wchodzą muzycy znani ze współpracy m.in. Ewą Bem. Obecnie grupa jest w trakcie nagrywania płyty. Magdalena Dunajska studiuje mediację rodzinną na wydziale teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Oprócz tego pracuje jako wolontariuszka przy działającym w Nartach stowarzyszeniu, gdzie udziela lekcji śpiewu dzieciom. Sama również uczestniczy w warsztatach wokalnych w Szczawnicy. Prywatnie jest mamą 4-letniej Zosi, która chodzi do przedszkola w Jedwabnie.

GOK MA TĘTNIĆ ŻYCIEM

Magdalena Dunajska ma wiele pomysłów na to, jak ożywić GOK. Wiadomo, że do realizacji celu droga jest jednak daleka.

- Dom kultury zasnął. Wydarzenia, które mają tu miejsce, można policzyć na palcach jednej ręki. Czas go wreszcie obudzić, tym bardziej, że jest potencjał w ludziach – mówi nowa dyrektor. W pierwszej kolejności zamierza zorganizować warsztaty dla kobiet: - Chodzi o to, by zmobilizować je do wyjścia z domu, zachęcić do rozwijania swoich zainteresowań – tłumaczy. W GOK-u ma też ruszyć szkoła dla rodziców, która ukierunkuje ich na pokazanie, jak mogą spędzać czas ze swoimi pociechami. Nowa dyrektor myśli również o zainicjowaniu działalności pracowni fotograficznej oraz o organizacji wystaw zdjęć. Już wkrótce ma się rozpocząć projekt „Portret kobiety”, dzięki któremu mieszkanki Jedwabna i okolic będą miały szansę spojrzeć na siebie z zupełnie innej perspektywy.

- Chcę, by spróbowały swoich sił w modelingu i wzięły udział w sesji zdjęciowej – zdradza Magdalena Dunajska. Najlepsze zdjęcia kobiet zostaną pokazane na specjalnej wystawie. W GOK-u ma ruszyć także ognisko muzyczne, na początek uczące gry na gitarze i fortepianie. W zamierzeniach dyrektor ośrodek kultury ma się stać miejscem, gdzie zagoszczą różne formy ekspresji – muzyka, taniec, rzeźba.

- To miejsce już od progu ma tętnić życiem, inspirować, żeby ludzie chcieli tu przychodzić – mówi.

Barierą w realizacji ambitnych pomysłów może okazać się skromny budżet. Magdalena Dunajska przyznaje, że tegoroczny jest bardzo okrojony. To jednak jej nie zraża. Zapowiada, że będzie szukać sponsorów oraz pisać projekty unijne. - Mając wokół tak prężny zespół ludzi, na pewno da się jakoś wszystko ułożyć – zapewnia. Przy organizacji imprez, takich jak Święto Chleba czy Ziemniaka i Kapusty, zamierza, tak jak to miało miejsce dotychczas, współpracować z sołectwami.

(ew)/fot. archiwum