Do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął pozew Agnes Trawny przeciwko Skarbowi Państwa – Wojewodzie Warmińsko – Mazurskiemu o zapłatę 700 tys. złotych. Sprawa dotyczy odszkodowania za grunty położone na terenie gminy Jedwabno.

Chce odszkodowania za utracone grunty
Kilka lat temu Agnes Trawny (na zdjęciu z mecenasem Andrzejem Jemielitą podczas rozprawy przed Sądem Rejonowym w Szczytnie w 2009 r.) wywalczyła blisko 200 tys. zł odszkodowania za utracone grunty. Teraz, za ziemie w Witówku i Nartach, domaga się znacznie wyższego zadośćuczynienia

WADLIWA DECYZJA

Pozew Agnes Trawny, byłej mieszkanki Nart, która w 1977 r. wyjechała do Niemiec, wpłynął do sądu 17 października. W uzasadnieniu jej pełnomocnik wskazał, że należało do niej gospodarstwo rolne obejmujące grunty położone w Nartach i Witówku. Po wyjeździe Trawny z Polski, ówczesny naczelnik gminy Jedwabno wydał decyzję o przejściu ich na rzecz Skarbu Państwa bez odszkodowania. Część nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa Skarb Państwa sprzedał lub przekazał w ramach komunalizacji gminie. W 1991 r. wojewoda olsztyński wydał decyzję stwierdzającą nabycie przez gminę Jedwabno własności dwóch działek, które wcześniej wchodziły w skład gospodarstwa Agnes Trawny.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.