Maj to dla katolików miesiąc poświęcony Matce Bożej - okazja do codziennego odmawiania Litanii loretańskiej, czyli modlitwy mającej już kilkusetletnią tradycję i co jakiś czas wzbogacanej o kolejne zawołania.

Chwalą na łąkach umajonychW kościołach odprawiane są specjalne nabożeństwa. Ci, którzy do swojej świątyni mają dalej, spotykają się pod przydrożnymi krzyżami czy kapliczkami i tam w niewielkich grupkach odmawiają lub odśpiewują litanię. „Kurek”, jeżdżąc po okolicy, widywał osoby modlące się wspólnie także np. na podwórkach. Zwyczaj odmawiania Litanii loretańskiej pod chmurką kultywowany jest również w urokliwie wyglądającym miejscu modlitewnych spotkań w Szczycionku (fot.1). Jak dowiedzieliśmy się od napotkanych pań, gromadzą się tam one w majowe popołudnia od około 40 lat. Stawiają przy krzyżu obrazek przedstawiający Matkę Bożą, zapalają świeczki, odmawiają litanię i śpiewają pieśni maryjne. Z reguły na godzinę 17 lub 19 przychodzą cztery kobiety. – Niektórzy już odeszli. Z młodych to w tej chwili nie przychodzi nikt. Ludzie są dziś jacyś zaganiani… - tłumaczą niewielką frekwencję na modlitewnych spotkaniach. Wspominają, że wcześniej, gdy w tym miejsca krzyża nie było, modlono się w domach. Tam litanie odmawiane są również obecnie w przypadku niepogody. Na litanię pod bzem raczej nie przychodzą mężczyźni. Ktoś jednak zawsze wykosi w pobliżu trawę, pomaluje krzyż, odświeży ławeczki… Panie pamiętają, że kilka lat temu w nabożeństwie uczestniczył zaproszony ksiądz, który odprawił także w tamtym miejscu mszę. - A później, gdy nas zabraknie, czy będzie komu chodzić? – zastanawiają się, podsumowując rozmowę. Podobnie wyglądających miejsc jest w naszym powiecie znacznie więcej. Ładnie prezentuje się np. kapliczka w położonym tuż przy Szczycionku Kamionku – postawiono tam niedawno figurkę Matki Boskiej (fot.2) . Jak się dowiedzieliśmy, na nabożeństwa przybywa tam również po kilka osób.

KTÓRY STYL WYBRAĆ?

Historia ocieplania bloków i pokrywania dodanej warstwy farbą jest dość młoda, bo liczy coś koło 20 lat. W zamyśle służyło to nietraceniu niepotrzebnie energii cieplnej i podniesieniu estetyki posocjalistycznych blokowisk.  Młodość młodością, ale byliśmy chyba jednymi z prekursorów w tej części Europy.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.