Każde święta wielkanocne są na swój sposób inne, co wiąże się choćby z ich ruchomym charakterem.

Ciepłe świętaTaką specyfikę owych świąt ustalono już dawno, bo w 325 r. Podczas soboru w Nicei postanowiono, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W praktyce oznacza to, że terminem najwcześniejszym może być 22 marca, a najpóźniejszym - 25 kwietnia.

Nie tak dawno temu, bo w 2013 roku, Wielkanoc mieliśmy iście zimową, z prawdziwymi zaspami i zajączkami ze śniegu. Teraz, mimo że obchodziliśmy ją stosunkowo wcześnie, aura była momentami letnia, z temperaturą w porywach powyżej 20 stopni (fot. 1). Sprzyjało to spacerom, nie groziło przeziębieniem podczas oblewania się w Poniedziałek Wielkanocny, ale i stanowiło pewien problem dla tych, którym przygotowane jedzenie nie mieściło się w lodówce, a trzeba było je przez kilka dni przetrzymać. Wyniesienie potraw np. na balkon czy taras nie do końca wchodziło przecież w grę.

 

Z POMOCĄ KOLEDZE I UCZNIOWI

Konrad to uczeń ósmej klasy szczycieńskiej Szkoły Podstawowej z OI nr 2. Mający pasje i marzenia. Kończy przecież edukację w swojej placówce i rozpoczyna wkrótce kolejny etap w życiu. Jesienią ubiegłego pojawiające się u chłopca bóle oka i głowy wymusiły wizyty u okulisty oraz w szpitalu. Okazało się, że to choroba nowotworowa. Rozpoczęło się kosztowne leczenie, konieczne były wyjazdy na kolejne dawki chemii.

Z myślą nie tylko o pomocy finansowej chłopcu i jego rodzinie, ale również pokazaniu solidarności, w SP 2 zorganizowano koncert charytatywny „Gramy dla Konrada” (fot. 2) . Przez szkolną scenę przewinęło się wielu wykonawców, wśród których znalazła się m.in. Stashka – absolwentka „Dwójki”. Hojnością wykazały się osoby biorące udział w ciągu około dwudziestu licytacji (fot. 3) – każdorazowo do gromadzonych datków dopływało kilkaset złotych. Na konto Konrada powędrowały także pieniądze zgromadzone podczas kiermaszy książek, ciast, napojów, świątecznych ozdób oraz loterii fantowej.

Zbiórka na rzecz chorego chłopca będzie prowadzona również przy okazji czwartkowego (4 kwietnia) przedstawienia „Brzechwa dzieciom”, które odbędzie się w szczycieńskim MDK-u. Początek o godz. 17.00.

Konrada można wesprzeć, wpłacając środki na platformę zrzutka.pl (https://zrzutka.pl/tpxkyn).

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.