ZAPOMNIANA WIEŚ

Łąck Wielki w gminie Świętajno założony został na 5,5 włókach w 1749 r. nad jeziorem Świętajno. Początkowo był to dwór szkatułowy, który po 1900 r. został rozparcelowany, a w 1928 r. przyłączony do pobliskiej Kolonii. W 1871 r. nowo wybudowane na północ od dworu nadleśnictwo nazwano Ratzeburg. Dało ono początek obecnemu Raciborowi, którego częścią obecnie jest Łąck Wielki.

Cmentarz w Łącku Wielkim
Widok na cmentarz

Jedynymi znanymi mi właścicielami Łącku Wielkiego byli Ollechowie. Nie wiadomo jednak czy na początku swojego istnienia miejscowość ta już do nich należała. W 1843 r. na północ od nadleśnictwa Ollech wybudował budynki, które oficjalnie nazwano Kolonią Łącka. W 1845 r. szczycieński landrat opublikował ogłoszenie, w którym poinformował, że właściciel Łącka ma zamiar wybudować gorzelnię. Na początku drugiej połowy XIX w. właścicielem majątku był Ferdinand Ollech.

PASTOR OLLECH

22 lipca 1813 r. w Łącku Małym Jakubowi Ollechowi właścicielowi majątku urodził się syn - Friedrich Leopold Ollech. Gimnazjum oraz studia ukończył on w Królewcu. Od 1846 r. pełnił obowiązki pastora w Rozogach. Następnie od wiosny 1847 r., do śmierci był pastorem parafii Trelkowo-Jabłonka. Bardzo dobrze posługiwał się językiem polskim. Był szanowanym duchownym. Wbrew woli parafian został przeniesiony z Rozóg. Zmarł w Trelkowie 3 lutego 1853 r. na gruźlicę. Grób pastora i jego żony wraz z żeliwnym krzyżem zachował się na cmentarzu w Raciborze.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.