Wybór szkoły średniej to pierwsza poważna decyzja w życiu młodego człowieka i nie każdemu podjęcie jej przychodzi łatwo. Gimnazjum nr 1 wyszło naprzeciw oczekiwaniom trzecioklasistów, którzy niebawem opuszczą szkolne mury i zorganizowało prezentację oferty edukacyjnej placówek ponadgimnazjalnych ze Szczytna, Olsztyna i Rucianego-Nidy.

Co dalej, trzecioklasisto

Jaką szkołę średnią wybrać, by po jej ukończeniu znaleźć pracę lub dobrze przygotować się do studiowania na wymarzonym kierunku? Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć każdy trzecioklasista. Na podjęcie decyzji pozostało już niewiele czasu. Z pomocą niezdecydowanym uczniom przyszło szczycieńskie Gimnazjum nr 1, które już od kilku lat organizuje prezentacje ofert edukacyjnych placówek ponadgimnazjalnych.

- Początkowo brały w nich udział tylko szkoły ze Szczytna, potem dołączyły do nich także te z Olsztyna i Rucianego-Nidy - mówi jedna z organizatorek przedsięwzięcia Agnieszka Augustynowicz.

Prezentacje odbywają się w ramach projektu "Co dalej?", realizowanego od kilku lat w gimnazjum. Jego celem jest pomoc młodym ludziom w wyborze dalszego kierunku kształcenia. W tym roku uczniowie zapoznawali się z ofertą szkół średnich w piątek 30 marca. Po raz pierwszy na prezentację zostali zaproszeni także trzecioklasiści z Gimnazjum nr 2. W przedsięwzięciu uczestniczyło siedem szkół średnich. Szczytno reprezentowały ZS nr 1, ZS nr 2 i ZS nr 3. Swoje kierunki kształcenia przedstawiły również trzy placówki olsztyńskie - Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych, Zespół Szkół Samochodowych oraz Zespół Szkół Budowlanych. Z Rucianego-Nidy przyjechali reprezentanci Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych im. Unii Europejskiej. Placówka ta kształci nie tylko przyszłych techników leśników, choć zainteresowanie tym zawodem wśród uczniów jest największe. W szkole funkcjonuje też technikum architektury krajobrazu i technikum informatyczne. Od nowego roku ruszą nowe kierunki kształcenia - technikum obsługi turystycznej oraz dwuletnia szkoła zawodowa dla przyszłych operatorów maszyn leśnych. Przy szkolnych ministoiskach gimnazjaliści mogli nie tylko poznać ofertę poszczególnych placówek, ale też dowiedzieć się, jakie trzeba spełnić warunki, by dostać się do tej wymarzonej i jakie dostarczyć dokumenty. Mieli też możliwość rozmowy z uczniami, którzy kształcą się w poszczególnych szkołach. W prezentacji uczestniczyła także psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, doradca zawodowy oraz przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy. Według organizatorów przedsięwzięcia, taka pomoc młodym ludziom ma duże znaczenie.

- Wcześniej uczniowie musieli na własną rękę odwiedzać poszczególne szkoły i szukać tej najlepszej. Teraz mogą poznać kilka placówek w jednym miejscu - mówi Agnieszka Augustynowicz.

(łuk)

2007.04.04