Włodarze samorządów powiatu szczycieńskiego uważają, że dalsze funkcjonowanie szpitala w obecnym kształcie nie przyniesie niczego dobrego. Dlatego są za rozpoczęciem procedury zmierzającej do przekształcenia lecznicy w spółkę.

Co dalej ze szpitalem?

Decyzja o uruchomieniu procedury zmierzającej do przekształcenia lecznicy w spółkę zapadła podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Rady Społecznej działającej przy szczycieńskim ZOZ-ie.

Takie przekształcenie to podstawa reformy systemu opieki zdrowotnej przygotowanej przez byłą minister Ewę Kopacz. Zgodnie z nową ustawą o lecznictwie, jeśli w 2012 r. szpital uzyska ujemny wynik finansowy, samorząd będzie miał do wyboru albo do niego dopłacić z własnych pieniędzy, albo przekształcić go w spółkę.

Szpital w Szczytnie pod względem finansowym jak zapewnia jego dyrektor ma się coraz lepiej. Starosta Matłach uważa jednak, że nadszedł czas, aby zacząć rozmowy o przekształceniu szpitala. Prędzej czy później bowiem i tak do tego będzie musiało dojść.

WÓJTOWIE ZA

W trakcie dyskusji członkowie rady opowiadali się za przekształceniem. Wójt Wielbarka Grzegorz Zapadka uważa, że nie można już z tym dłużej zwlekać.

- Może warto by się było skupić na dwóch dobrych oddziałach, które miałyby renomę w województwie, taką jaką w latach 70. oddział chirurgii – mówił wójt. Podkreśla, że szpital jest od tego, aby przede wszystkim służyć ludziom, żeby chcieli się tu leczyć, mniejszą wagę należałoby natomiast przykładać do względów finansowych. - Dziś mamy do czynienia z tym, że jak ktoś mówi, że idzie do szpitala w Szczytnie, to zaraz pada rada: czy nie można by gdzie indziej. To jest prawda powszechna, która funkcjonuje w naszym powiecie: „Chciałbym się leczyć, ale nie w Szczytnie”. Warto by to było zmienić, czyli dać lepszą usługę leczniczą poprzez lepszych specjalistów.

Także wójt Jedwabna Krzysztof Otulakowski uważa, że nie ma innego wyjścia. – Z roku na rok wszystko to chyli się ku upadkowi. Czas na podjęcie takiej decyzji.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.