Stary ratusz w Szczytnie zachował się jedynie na pocztówkach i fotografiach z okresu przedwojennego. Budynek został zburzony w 1938 r., po wybudowaniu nowego ratusza. Wydawać by się mogło, że nie pozostało z niego nic, a jednak … Niewiele osób wie, że w Muzeum Mazurskim znajdują się oryginalne, dwuskrzydłowe drzwi do pierwszego szczycieńskiego magistratu.

Co zostało ze starego ratusza?
Kierownik Muzeum Mazurskiego Klaudiusz Woźniak podkreśla, że drzwi starego ratusza wyróżniają się ciekawą stolarką, której dziś w Szczytnie próżno już szukać

ZMORA MIEJSKICH URZĘDNIKÓW

Dzieje pierwszego szczycieńskiego ratusza sięgają początków XIX w. Wówczas to dowódca stacjonujących w mieście huzarów, major Friedrich Corvin von Viersbitzki wybudował sobie w pobliżu zamku okazałą rezydencję. Budynek powstał w ciągu zaledwie ośmiu tygodni, zimą, przy silnym mrozie, w dodatku z nie najlepszych materiałów i posiadał liczne wady konstrukcyjne. Od 1825 r. mieściła się tu siedziba państwowego i miejskiego sądu. Ponieważ wymagał on nieustannych remontów, urząd chętnie zgodził się go sprzedać miastu. Tak też się stało – od 17 września 1870 r. budynek stał się miejską własnością. Dwupiętrowy obiekt stojący w miejscu, gdzie dziś znajduje się pl. Juranda, był siedzibą władz miejskich do 1937 r. Co ciekawe, przetrwał I wojnę światową, która przyniosła Szczytnu ogromne zniszczenia. Mimo to budynek nie cieszył się dobrą opinią.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.